Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Cukrovka u potkanika

Všechno co se týká potkaního těla. Zajímavosti, vaše otázky na stavbu a funkce potkaního telíčka.

Re: Má potki slinivku?

Příspěvekod Jaja » 08 pro 2007 18:49

Nerekla bych ze jsme chabe informovana, ale abych si byla uplne jista tak jsi me donutil vytahnout chytrou knihu (Nemoci psa a kocky, kolektiv autoru: Prof. MVDr. Svoboda, F.Senior D.V.M., Doc. MVDr. Doubek, MVDr.Klimes) a nektere pasaze ti odcitovat. Jde sice o psi a kocky ale u potkanu je to obdobne..
Cituji: Diabetes mellitus je polyfaktorialni onemocneni, zpusobene absolutnim nebo relativnim nedosatkem inzulinu, jehoz hlavnim nasledkem je hyperglykemie...
Za poslednich 5 let incidence tohoto onemocneni vyrazne vzrostla a neni pochyb o tom, ze tomu napomohlo castejsi pouzivani preparatu na potlaceni rije a take plosne pouzivani kortikoidu.Urcitou roli sehravaji civilizacni faktory (napr. obezita zvirat chovanych v zajmovach chovech)...
Etiologicky se diabetes mellitus cleni na primarni a sekundarni.Primarni diabetes je vyvolan destrukci B bunek pankreatu, sekundarni vznika v dusledku periferni rezistence na inzulin v urovni receptoru, resp. v postreceptorove fazi. Mozno konstatovat, ze u psu i kocek v etiologii diabetes mellitus prevladaji priciny sekundarni: 1.nadprodukce hormonu s diabetogennim ucinkem (nadprodukce rustoveho hormonu vyvolana progestiny - psi, hyperadrenokorticismus, nadprodukce hypofyzarniho STH - kocky), 2. leky (glukokortikoidy, progestiny a jimi vyvolany nadbytek STH - psi, progestiny a z nich plynouci glukokortikoidovy efekt - kocky), 3. obezita.
...Obezita kocek, ale take psu hraje v etiologii daibetu urcitou roli. I kdyz neni tato role tak velka jako u cloveka, je nepochybne, ze dochazi ke zvysujici se rezistenci vuci inzulinu, ktera je pripisovana jeho snizene vazbe na receptory...
Konec citace.
Nebudu ti tady opisovat celych sedm stranek, ktery v tyhle ucebnici jsou a jestli si porad myslis ze jses chytrejsi nez ostatni tak prosim. Ja se hadat nebudu..
Jaja
Malý potkan
Malý potkan

Re: Cukrovka u potkanika

Příspěvekod Max » 28 pro 2007 23:03

Ano, v tom s touhle knížkou souhlasím. Jenže nechápu, proč to sem dáváš. Vždyť o tohle vůbec nejde. V té kníce se nevysvětluje, jak se dá od injekcí inzulínu přejít na pouhou dietu. To je to, co mě trochu uráží. Mám cukrovku už pět let, a každý den si čtyřikrát denně píchám inzulín. A pak mi někdo začne vysvětlovat, že při dobré kompenzaci se dá inzulín zcela vynechat a nahradit dietou. To mě naznačuje pouze dvě možné odpovědi 1) Ten potkan nejspíš netrpěl diabetem 2) potkan trpěl diabetem, já jím trpím také, ale díky mé blbosti a nevědomosti lékařů z FN Motol (kteří mají tedy nižší vědomosti než támhle nějací vetrináři) si už pět let jak de... píchám injekce pro nic za nic.
Max
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Kimik » 15 čer 2012 09:48

Koukám, že tenhle problém se tu už naštěstí dlouho nevyskytl, ale zajímalo by mě, jestli někdo máte přímé zkušenosti s cukrovkou u potkana? Vím, že se to dá zjistit z moči, poradíte, co si na to mám koupit? Měla jsem zatím cukrovku jenom u křečíků, upravila jsem jim krmení, ale stejně všichni do půl roku umřeli :(
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod womi » 15 čer 2012 12:14

Kimi, zkus kontaktovat grove (Marie Hájková) Ta má asi největší zkušenosti. Tady o tom má článek http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?diabetes
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Kimik » 15 čer 2012 14:52

Womi, díky, super článek :up: Jenže nám to všechno trochu komplikuje fakt, že je to u Divočáka, takže nějaká léčba by stejně asi nehrozila, zkusím aspoň upravit jídelníček, víc pro něj asi bohužel neudělám :(
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod PxNxDx » 18 čer 2012 13:33

je to potvrzený, že je to cukrovka? :shock:
Fretka není zvířátko, to je životní styl a pro potkana to platí taky!
PxNxDx
Moderátor
Moderátor
Potkani: Bahati von aukro + 27.10.2011
Bahari von aukro + 28.6.2011
Mumbai z jeskyně + 28.12.2011

Příspěvekod womi » 18 čer 2012 14:08

Já jsem si tak vzpomněla, že Armin měl nejspíš cukrovku. Nemám to nijak potvrzené, ale myslím si to podle toho, že mu najednou zčernala celá noha a musel jít na amputaci. Bohužel jsem po jeho operaci byla tak vyplesklá, že jsem to nezvládla zkonzultovat s vetkou(se mi moje hypotéza v tu chvíli naprosto vykouřila z jlavy). Každopádně jemu se to projevilo až po dvou letech a jen tou nohou, nevšimla jsem si, že by třeba víc pil nebo něco jinak neobvyklého.
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod nevi » 19 čer 2012 21:54

Na cukrovku jsem měla podezření minimálně u jednoho mého zvířete (Sára v pokročilém věku). Ono je to asi častější, než víme, protože u tak malého zvířete se ve stáří těžko zjistí, z jakého důvodu hubne a proč se mu špatně hojí rány.

Jinak možná bys to mohla zjistit páskami na vyšetření moči. Původně jsem si je pořídila, když jsem kontrolovala stav močových cest u Lahji, potom co prodělala zánět. Chtěla jsem tím jen sledovat, jestli nemá v moči hemoglobin, ale zjistila jsem že i ty ostatní indikátory ukazují reálné hodnoty. Ty pásky ale můžou někdy vykázal falešně pozitivní výsledek. Kvůli tomu jsem se Sayen před časem jela na veterinární pohotovost na IVET s odebranou čerstvou loužičkou - a ta byla naprosto čistá. Pak jsem tam za tři dny vezla ještě jednu a taky všechno v pořádku. Že by ale pásky ukázaly výsledek falešně negativní, o tom jsem v životě neslyšela..
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Předchozí

Zpět na Anatomie