Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Příprava na výstavu

Pozvánky, hodnocení, úspěchy...

Příprava na výstavu

Příspěvekod Themisten » 07 bře 2011 16:17

Jakým způsobem připravujete své potkánky na výstavu? Pokud to teda není výrobní tajemství ;) Předpokládám, že musí být zvyklí na cizí prostředí a na to, že s nimi manipuluje cizí člověk. Nějak speciálně je zvykáte, nebo stačí, že je potkan flegmatik? :) Probíhá nějaká úprava exteriéru, třeba vyčesávání odumřelých chlupů nebo tam jdou "nadivoko"?

Moji kluci do chovu sice nepůjdou, ale chtěla bych někdy zkusit třeba mazlíčkářskou kategorii. Je to vůbec rozumné, když je nechci uchovňovat, nebo bych je jen vystavila stresu a riziku, že něco chytí, nastydnou, atd.?
Themisten
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: LMG's Vivisch 23.8.2011 silver solid
LMG's Wanett 1.9.2011 amerika solid
Caesar al Gabal 3.11.2011 beige solid
Carlos al Gabal 3.11.2011 topaz solid
Yggy ?.11.2011 černý nest. hooded
Yafim z Tazmanie 23.11.2011 wheaten burmese solid rex
Diego z Tazmanie 24.11.2011 černý berkshire dumbo rex
Bodie září 2012 albín
Doyle záři 2012 albín dumbo

na duhovém hamáčku čekají Siegfried I, Řáholec OdAdush, Rumpík OdAdush, Wilfried of Rat4U, Linum Palpebra, .Joel, Quentin odAdush, Siegfried II, Desmond, Paz z Tazmanie, Ori z Tazmanie, Aaronek Bezočka, Elon z Tazmanie, Frederik of Rat4U, Dapi z Tazmanie, Budulínek of Rat4U, Plešomyš, Dorian of Rat4U
a adopťáčci od LejdyTerr:
Senegal van Rattenburg - Čiky (4.6.2010 - 1.12.2012 ,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2010, D, rex, agouti, capped, blazed)

Re: Příprava na výstavu

Příspěvekod Hayam » 07 bře 2011 16:27

No, já holky beru tak jak jsou, s tím, že když mají zasviněný ocas, tak vezmu bílý ručník s ikea, namočím, dám tam kapičku šampónu a přejedu jim tím párkrát ocas, ale to se mi stalo snad jen jednou u Hatshepsut, když si ho vymáchala v něčem obzvlášť hnusném a následně i v měkkém bobku :lol: Jinak, dělá to lepší dojem. Jestli má zvířátko někde porfyrin, tak vzít navlhčený tampon nebo kapesník a vzít to tím. Někdo i trimuje, to je vyšklbávání přerostlých chlupů, ale jestli se to tvému samci líbit nebude, tak se ti to stejně nepodaří :roflcry:

Já tedy nekoupu, protože je to dost stresující, ale když chceš vzít čuňátko, tak standarda můžeš týden dopředu vykoupat v vet. šamponu, rexe i den před výstavou. Ale tohle je už většinou zbytečné.

U samců to často není tolik o kráse, jako o tom, jak dobře zvládají stres a pach cizích samců. Když se ti bude ježit, nebo chovat nepřátelsky, tak je diskvalifikován... ale jestli je to flegmouš, tak je to pak fajn. Většinu dne stráví v kleci, pak jde na posouzení a zpět do klece.

Co se týče parazitů a tak, tak před každou výstavou by měla správně proběhnout veterinární přejímka, potřebuješ veterinární potvrzení nejpozdějc 3 dny staré a správně by ti měli každé zvíře pečlivě skontrolovat i na místě. Posuzovatelé a veterinář mají po ruce dezinfekci, takže i kdyby se jim na stůl dostalo infikované zvíře, tak by se to nemělo přenést na další, protože si umyjí ruce, případně i stůl.

V reálu to ale vypadá tak, že každá výstava je jinak striktní. V Rychnově po mně dva krát nechtěli ani potvrzení, natož aby tam někdo moje zvířata kontroloval, zatímco v Bochově i v Brně chtěli i potvrzení i si veterinářka každé moje zvíře zvlášť vyndala, prohlédla srst a poslechla si plíce a srdíčko :)

Nachlazení je často o dobrém zateplení, případně o tom, jakou máš teplotu doma. U nás je kosa, takže mi holky v Rychnově nenastydly, ale jinak tam mohlo být tak 15°C a polovina zvířat pšíkala už při posouzení :) Takže v zájmu svých zvířat, když budeš mít doma chladněji (ale bez průvanu), tak by ti měli i výstavu přežít v celku :up:

Plánuješ se někam přidat? :)
Chovatelská stanice potkanů Al Gabal

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Dámy
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové
Ulk van Rattonia, Go-Go Juice (Džus) OdAdush, Bebešin Kaa

Na louce za Duhovým Mostem
Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat
Chovatelská stanice: Al Gabal

Příspěvekod Kimik » 07 bře 2011 16:30

Já jsem tedy zapřisáhlý odpůrce výstav, ale když jsem se tam naposledy byla mrknout, většina potkanů si tam spokojeně chrápe ve svých klecích a moc ve stresu nevypadali ;) Ale určitě tam nějaký ten stres bude, třeba právě to braní do rukou a posuzování, však už se stalo, že i hodné zvíře tam někoho kouslo. Na to se podle mě moc připravit nedá. Takže asi je na každém, jestli tomu zvíře chce vystavit nebo ne, já osobně bych do toho nešla, ale když to někdo chce podstoupit, proč ne.

Ohledně té přípravy jsem někde četla, že se potkani jakoby "trimují" (nevím správný název), tedy že se jim snad vytrhávají přečuhující chlupy :shock: Ale snad to dělají taky jenom někteří chovatelé, jiní se tomu naopak brání. No a v mazlíčkářské kategorii bych tohle vůbec neřešila :smi: Někdo třeba čistí ocas, uši atd., ale jinak je to určitě jednodušší příprava než třeba na psí výstavu.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Hayam » 07 bře 2011 16:46

Jo, to má Kimík pravdu, pro někoho to stresující je. Třeba vůči Ashanti nemám nejmenší výčitky svědomí, protože je flegmouš, vůbec jí to netrápí a je jí jedno, jestli spí na hamaku v kleci na výstavě, nebo doma. Jinak, u samic je lepší, když jsou spolu, protože jsou pak klidnější, u kluků je často naopak lepší, když má každý vlastní klec, protože ty cizí pachy jim mohou vadit a mohou se servat mezi sebou, i kdyby to za žádných jiných okolností neudělali ;)

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové

Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat

Příspěvekod Themisten » 07 bře 2011 17:21

Hayam: zatím se nikam konkrétně nechystám a trochu jsi mě polekala tou teplotou. Zateplená přepravka je samozřejmost, ale 15°C na výstavní ploše nevím nevím. Ti moji buřti jsou zvyklí na panelák a míň než 22 tam ani udělat nejde :smi:
Ideální povaha je podle mě Dorian, zvědavý a přitom flegmouš k cizím lidem a má i několik sourozenců v chovu. Dapík je sice krásný zvíře, ale pošuk, asi by se z cizího samce ve vedlejší kleci zvrcnul, Freďule je přetloustlej a Bubu strašpytel :roflcry:
Themisten
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: LMG's Vivisch 23.8.2011 silver solid
LMG's Wanett 1.9.2011 amerika solid
Caesar al Gabal 3.11.2011 beige solid
Carlos al Gabal 3.11.2011 topaz solid
Yggy ?.11.2011 černý nest. hooded
Yafim z Tazmanie 23.11.2011 wheaten burmese solid rex
Diego z Tazmanie 24.11.2011 černý berkshire dumbo rex
Bodie září 2012 albín
Doyle záři 2012 albín dumbo

na duhovém hamáčku čekají Siegfried I, Řáholec OdAdush, Rumpík OdAdush, Wilfried of Rat4U, Linum Palpebra, .Joel, Quentin odAdush, Siegfried II, Desmond, Paz z Tazmanie, Ori z Tazmanie, Aaronek Bezočka, Elon z Tazmanie, Frederik of Rat4U, Dapi z Tazmanie, Budulínek of Rat4U, Plešomyš, Dorian of Rat4U
a adopťáčci od LejdyTerr:
Senegal van Rattenburg - Čiky (4.6.2010 - 1.12.2012 ,R, černý, berkshire)
Sutech van Rattenburg - Sisko (*4.6.2010, S, americký modrý, solid)
Darling of Jerth - Jerry (*4.9.2010, S, BES, solid)
Alfi - Shelby (*27.12.2010, D, rex, agouti, capped, blazed)

Příspěvekod Kimik » 07 bře 2011 17:28

Nechci tě strašit, ale zima není to nejhorší. Spousta výstav se koná v létě a tam zase naopak bývá vedro k zalknutí. Takže asi tak :smi:
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Hayam » 07 bře 2011 17:30

Ono, Rychnov je extrém. Taky ho nepořádají potkanáři, protože ti by si takovéto podmínky sami pro sebe nevymysleli. Tohle bylo vážně brutální. Převážnou většinu času jsem měla všechny tři holky pod tričkem, jak aby byly ony v pohodě, tak aby mně nebyla zima. Ale potvory, nedařilo se mi přesvědčit je, aby se mi uvelebily na ledvinách :roflcry:

Jinak, v Bochově nebo Brně se ti tohle nestane. Na obou výstavách jim na potkanech opravdu záleží. Jediná výhoda Rychnova oproti ostatím, jsou akvárka, takže se obzvlášť samci tolik necítí a jsou klidnější :) A vlastně ještě výhoda, že je tam malá konkurence :lol:

Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan

Pánové

Příspěvekod Saxicola » 14 srp 2011 15:53

Ahoj, na potkanci.cz jsem našla propozice ke 3. výstavě v Lounech a začínám vážně uvažovat nad vystavením jednoho svého samce. Bohužel má jen VP a navíc american berkshire, takže by mohl jedině do třídy PET. Pro třídu PET je v propozicích uvedena nutnost vlastní výstavní klece. Chtěla bych se zeptat, zda můžu místo klece použít plexisklový box - např. zde: http://www.mujchov.cz/deploy/img/products/1045/1045.jpg, případně jaké rozměry by klec (box?) měla mít? Díky moc za rady ;-)
Saxicola
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Black Spoon's Derwen nar. 16.9.2011 - S, ruský modrý berkšírský
Bebešina Kambala nar. 31.5.2012 - D, černá bez kresby
Black Spoon's Endiamanta nar. 17.3.2013 - S s Dg, perlová bez kresby
Haggith z Mouseville nar. 19.8.2013 - S, ruská modrá bez kresby
Chovatelská stanice: Black Spoon

Příspěvekod nevi » 14 srp 2011 16:02

Na výstavách vídám podobné boxy - obvykle ve velikosti malé klece - vedle výstavních klecí :up:
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Hayam » 14 srp 2011 18:06

Saxi, ono mohou být jiná pravidla pro různé výstavy, takže ideální je domluvit se s někým z organizátorů ;) Já si myslím, že to určitě půjde, protože obzvlášť Katy a Beris rády vystvavují svoje zvířata v boxu, ale připrav se na to, že bude-li vedro, musíš si připravit větráček, jinak se ti v boxu potkan uvaří :roll:

Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan

Pánové

Příspěvekod Saxicola » 15 srp 2011 13:04

Nevi, Hayam: Díky moc za info ;), v Toulcově dvoře jsem právě pár zvířat v boxu taky viděla a přišlo mi to fajn. Napíšu Nergi, je mezi organizátory :up:
Saxicola
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Black Spoon's Derwen nar. 16.9.2011 - S, ruský modrý berkšírský
Bebešina Kambala nar. 31.5.2012 - D, černá bez kresby
Black Spoon's Endiamanta nar. 17.3.2013 - S s Dg, perlová bez kresby
Haggith z Mouseville nar. 19.8.2013 - S, ruská modrá bez kresby
Chovatelská stanice: Black Spoon

Příspěvekod Nergita » 16 srp 2011 15:05

Holky, boxíky klidně můžete mít. Výstava je ve větší hale, kde nebude takové horko, jako bylo třeba v Toulcově dvoře, takže bych se uvaření myšáků nebála. Navíc potkani nebudou přímo u vchodu ale cca 10 metrů daleko (pokud nám to nezmění).
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Hayam » 16 srp 2011 15:09

Super :) A kolik máte ještě volných míst?

Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan

Pánové

Příspěvekod Nergita » 18 srp 2011 11:00

Hayam zjistím a napíšu to do tématu k výstavě v Lounech.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Hayam » 18 srp 2011 11:02

Jj, já už jsem přihlášená a zaplacená, peníze jsou teď někde v luftu mezi mojí bankou a vaší bankou :D

Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan

Pánové

Další

Zpět na Výstavy potkanů v ČR