Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Genetická poradna aneb co vznikne za barvy, variety...?

Vše o barvách a varietách potkanů.

Re: Genetická poradna aneb co vznikne za barvy, variety...?

Příspěvekod AileenK » 25 čer 2009 18:14

:lol: supr tak se ještě zeptam :lol:
Když už se v tý genetice hrabu... Když jsme se bavily o tom že potkan nese nějakou barvu jak se to "pozná" z rodokmenu se to dá vyčíst? nebo je to podle rodičů? že když je třeba otec ten britský mink že potkan ponese britského minka? Nebo se to podle generací? Asi to zní dost blbě ale mě to skutečně zajímá 8)
Jednou kdosi řekl jeden citát a já si ho zde dovolím citovat :
"Německá doga je psí elegán, s inteligentníma očima a dokonalým tělem, ve kterém se snoubí sílá s rychlostí. Empatické zvíře s nádhernou duší a obrovitým vzrůstem, jehož majestátnost učarovala lidem již před staletími."

ChS německých dog "Koce Petr"
Moje "krysátka" a vše kolem nich
Naši zakrslý teddy králíčci a chovatelská stanice "Z Kouzelného kopce" :)

Obrázek
AileenK
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Gin Od Máji (10.09.2009)
Tonic (Dekameron) Od Máji (26.09.2009)
------------------------------------------------
V nebíčku čeká:
Anie
James von zverimex (13.5.07 - 12.8.2009)

Moje krysátka www.krysatka.wz.cz
Teddy králíčci - www.z-kouzelneho-kopce.xf.cz
Chovatelská stanice: http://www.koce-petr.wz.cz

Příspěvekod womi » 29 čer 2009 19:23

mám blbý dotaz. Nechci, abyste si mysleli, že chystám množit, to mě ani nehne, ale zajímá mě, jestli když máma je fuzz, tak jestli táta musí mít fg, nebo nemusí, aby se narodila fuzzata a jak ho otec zdědí, jestli je vysoká pravděpodobnost, že jeho rodiče byli fuzzové nebo ne. A prosím vysvětlení pro pitomce, jestli je něco recesivní nebo ne - absolutně nevím, co to znamená :smi:
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Haslerka » 29 čer 2009 19:47

když je máma fuzz a táta standard bez Fg = všechna mládata budou standard s Fg
máma fuzz a táta standard s Fg = narodí se pravděpodobně nějaká mládata standard s Fg a nejaká fuzz
máma standard fg a táta standard fg = mládata fuzz a standard, standard Fg
máma standard fg a táta standard = mládata všechna standard, některá mohou nést fg (to se zjistí až vrhem na nich)

Jinak není to vazane na pohlavi, takže klidně to s těmi vlohami muže byt naopak atd, aby to nevypadalo, že to musi byt přesně tahle kombinace:)
(ted doufám, že je to správně)
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod Nergita » 29 čer 2009 21:30

Haš, je to správně :up:
Womi, fuzz gen se může nést až 7 generací zpátky, takže když se po jednom z mých odchovanců narodili dvě fuzz mrňata a to fuzze neměl v PP ani jeden z rodičů, takže bůh ví, odkud se to až táhlo.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod utahraptor » 30 čer 2009 17:41

AileenK píše::lol: supr tak se ještě zeptam :lol:
Když už se v tý genetice hrabu... Když jsme se bavily o tom že potkan nese nějakou barvu jak se to "pozná" z rodokmenu se to dá vyčíst? nebo je to podle rodičů? že když je třeba otec ten britský mink že potkan ponese britského minka? Nebo se to podle generací? Asi to zní dost blbě ale mě to skutečně zajímá 8)

Že potkan nese nějakou barvu se pozná jednak z barev jeho rodičů a jednak z jeho potomků :) Pokud je třeba otec britský mink a maminka je černá a mládě je taky černé, znamená to, že nese britského minka, protože britský mink je recesivní, musí mít obě dvě alely recesivní a tudíž potomkům jinou než recesivní alelu předat nemůže - jeho syn tedy musí mít jednu alelu recesivní :)
Jinak pokud tě to skutečně zajímá, tak si načti nějakou učebnici genetiky, stačí pro střední školy, tam se spoustu těhle základů dozvíš :) Jinak samozřejmě ty moje stránky :)
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod Kimik » 22 říj 2010 10:49

Poradíte prosím?
Mám tu dvě mláďata.
Rodiče jsou černá a topaz.
Rodiče otce černá a ruská modrá
Rodiče matky topaz a americká modrá.
Mláďata by měla být podle chovatelky powder blue, ale co na ně koukám, spíš tipuju na nějakou dove, powder blue jsem zatím viděla jenom jednou a zdála se mi trochu jiná.
Můžete mi poradit, co by tedy mláďata mohla být?
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 22 říj 2010 11:25

Mně se to taky nějak nezdá, topaz rodič nese americkou modrou určitě, ale ten černý nevím. Ze známých informací mně vychází půl na půl černí a aguti nesoucí určitě beige a možná ruskou nebo americkou modrou. Což se zjevně nenarodilo, takže nejspíš černý rodič tu americkou modrou nesl. Pak by se 12,5% mláďat narodilo amerických modrých a na powder blue ještě potřebujou modifikátory, o nichž ale nemám informaci. Dalších 12,5% bude americká modrá aguti.

Nějak se tam mohl projevit fakt, že všichni nesou beige (je to zesvětlující gen), navíc 50% mláďat ponese ruskou modrou. Tady v tomhle už ale neporadím, modré barvy mě neberou, takže se v nich tak nevyznám :whistle:

Můj osobní tip jde, že jde o neurčitou šedou vzniklou zmixováním barev... neco jako aukričata
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Kimik » 22 říj 2010 11:34

Nevi, nějaká modrá to bude rozhodně, spíš by to mohlo být do ameriky, ale hodně vybledlé. Bříško a tlapky mají mnohem světlejší než zbytek těla, měla jsem ruského dove a ten vypadal podobně, také se světlým bříškem. Aguti nejsou každopádně.
Počítala jsem s tím, že powder blue je spíš jenom takovou touhou než realitou, ale protože mi nejde o žádné výstavy ani chov, tak si z toho nic nedělám.
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod Hayam » 22 říj 2010 12:08

Není to trochu barevný bordel? Takhle se většinou nemixují.
Chovatelská stanice potkanů Al Gabal

Slušné holky jsou nejpozději v deset večer v posteli... a nejpozději o půlnoci doma.
Obrázek
Hayam
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Dámy
Desmeralda OdAdush, Calanthe al Gabal, Zsa Zsa (Zuzanka) Iletis, Elena al Gabal, Senay Iletis

Pánové
Ulk van Rattonia, Go-Go Juice (Džus) OdAdush, Bebešin Kaa

Na louce za Duhovým Mostem
Onyx, Opium a Hathsepsut z TazManie, Paní Myšová ze skládky, Daky a Padma Potassium of Navel, Prisca Iletis, Limousine of Nippyland, Damon von Percy, Ashanti of Ratwood, Anténka OdAdush, Amrit al Gabal, Tonička van Rattonia, Chio Sunny Rat
Chovatelská stanice: Al Gabal

Příspěvekod Kimik » 22 říj 2010 12:11

Hayam, tak paní si s tím asi moc hlavu nedělala, prostě měla samce a samici, tak z nich "vyrobila" mláďata, žádné chovatelské cíle bych jí nepodsouvala :|
Kimik
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod womi » 22 říj 2010 12:47

Až budu mít o víkendu chvilku tak dohledám rodokmeny a pak uvidíme, jestli se z toho něco nevyvrbí

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya

Příspěvekod utahraptor » 23 říj 2010 21:34

Ten "powder blue" by mohla být ta modrá zesvětlená přítomností jedné alely béžového genu :) To je takový barevný mišmaš tohle že tam může být prakticky cokoliv.
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod womi » 23 říj 2010 22:01

mláďata vypadají takto :smi:
Obrázek

Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod nevi » 24 říj 2010 13:54

Můj osobní tip je taky zbastlená amerika (hádala jsem to na vliv té r-alely, jenže jak to vypadá v reálu nevím)
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Dcerka » 25 říj 2010 19:55

Je možné, že strana, kde je jen ruská modrá, tak i ta může nést ameriku. Pak je toto naprosto typické spojení, odkud vzniká powder blue. Podle fotky je to powder blue nebo americká modrá. Těžko teď pořádně posoudit, když přesrsťuje. Já jsem spíš pro powder blue. ;)

U nás powder blue vzniká z ameriky, která je špatně křížená právě se zrzavými barvami jako je fawn, topaz, béžová. Jedná se vlastně o zesvětlenou ameriku genami r. Proto nyní mizí pryč... většina ameriky se kříží s rusákama, aby vznikly silveři a paskvily nebo ... no nic moc jinýho už tu není, ale pár jedinců se ještě snaží zachovat správné barevné kombinace a tím ameriku ztmavuje a tím pádem mizí paskvil, kterému říkáme powder blue. :smi:
Be yourself no matter what they say! - Sting
Dcerka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Maja Serene Sunset as Skřítě (dumbo, BES s agouti znaky, solid)
Jazz Lady of X-rats (standard, modrá agouti, solid)
Karoo of X-rats (dumbo, BES s hnědými znaky, solid)
Xibalba (dumbo, americká modrá, hooded)
Chovatelská stanice: X-rats

PředchozíDalší

Zpět na Barvy a variety potkanů