Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Genetická poradna aneb co vznikne za barvy, variety...?

Vše o barvách a varietách potkanů.

Re: silver či rus.silver?

Příspěvekod Pramy » 05 črc 2008 18:31

nevi píše:Myslíš ten černý? Tak to nevím, to ti zjistím, až se zase připojí dragonniese

edit: už tady je. Takže pokud možno rodiče taky černí, prostě samec z černé linie.

No tak to kecáš... :D :D :D takovýho tu jednoho máááám :loveit:

No a co myslíš jak to dopadne? To budou zase samí černoši... :(

Teď jsem černý plánovaně chtěla, pač mi přišly poptávky na černý z kruhu mých známých a i neznámých, tak jsem dala albouše po černých rodičích(tak je prostě taky černej :) ) s též černoškou. :loveit:

Ale pak jestli budou zase...tak už nevím, tu přes ně za chvíli nebude vidět :roflmao:
Pramy
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 05 črc 2008 18:35

Něco jako černá a nejspíš i něco dalšího, ale to ví jen Bůh, co z té míchanice vyleze. Ono nejlepší by asi bylo nekrýt vůbec, jestli ti jde o tu silver barvu nebo jestli chceš pěkná černá miminka. Po téhle samice asi moc pěkný vrh nebude...

Počkej, ale albín po černých rodičích není černý! To tu genetickou míchanici ještě "vylepšíš"... budeš mít albíny, o které není zájem, natož když mají prapodivné genetické pozadí.
Naposledy upravil nevi dne 05 črc 2008 18:50, celkově upraveno 1
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Pramy » 05 črc 2008 18:49

nevi píše:Černí a nejspíš i něco dalšího, ale to ví jen Bůh, co z té míchanice vyleze.

Počkej ale albín po černých rodičích není černý! To fakt není dobrý nápad, to by taky udělalo pěknou paseku...

No ale je z tý linie, tak k té barvě má ... sakra jak to říct... předpoklady...dispozice...víš co myslím. Albín přece nevytváří barvu ale nějakou barvu přece má, jen není vidět...tak mi to tůdle někdo vysvětloval a z toho vycházím. "Nikdo neví jakou barvu má, albínama se krýt může ale musíš znát alespoň rodiče, abys věděla co krýt..." Tak mi to bylo řečeno.

No a když můj albouš má rodiče oba černé, tak jsem myslela že dát ho s černou je správně...

A s tou silver to musí být podobné...nebo není? :o
Pramy
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 05 črc 2008 18:52

Já myslím kdybys ho chtěla dát na tu "silver", o krytí černých albínama nemluvím...

edit: jde o to, že bys to už tak nepřehledné míchanice ještě přimíchala albinismus.
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Berkshire x Berkshire

Příspěvekod Saxicola » 06 zář 2008 22:59

Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně genetiky- když se spáří dva berkshire jedinci, nemá to smrtící efekt na vrh, že ne?

A ještě dotaz ke genetice barevných linií- jen teoreticky, zajímá mě to...

Kdyby byl otec černý standard berkshire po rod. aguti a černá z čoko linie a matka aguti berkshire, též standard po rodičích: otec aguti hooded a matka ruská modrá, bylo by asi ve vrhu s převahou aguti a ještě neurčitelné barvy? :shock:

Děkuji.
Saxicola
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Black Spoon's Derwen nar. 16.9.2011 - S, ruský modrý berkšírský
Bebešina Kambala nar. 31.5.2012 - D, černá bez kresby
Black Spoon's Endiamanta nar. 17.3.2013 - S s Dg, perlová bez kresby
Haggith z Mouseville nar. 19.8.2013 - S, ruská modrá bez kresby
Chovatelská stanice: Black Spoon

Re: Berkshire x Berkshire

Příspěvekod Laire » 07 zář 2008 11:45

Berkshire na berkshire se klidně dávat může. Nesmí se křížit dva potkani, kde mají oba znaky na hlavě (spotted, blazed), oba mají na sobě velké množství bílé (třeba variagated X capped atd..) - je tam velké riziko megacolonu. Dál (a to už nesouvisí se znaky) se nesmí křížit manx, sphynx a perloví jedinci.

Po těch rodičích, cos napsala, by se podle mě měla narodit mimča všechna standard, znaky solid, berkshire a hooded, barvy zhruba půl napůl černá a aguti, přičemž asi půlka miminek ponese ruskou modrou.
Laire
Skákavka
Skákavka
Potkani: Eluša, Integra, Matika, Mlíko, Vejtřaska, Krtka

Re: Berkshire x Berkshire

Příspěvekod Nergita » 04 říj 2008 10:31

po křížení berkshire x berkshire čekej solidy, berkshirky, irish a hoodedíky :up:
Jinak oceňuji že se ptáš a že přemýšlíš nad možnými riziky i když tady můžeš být klidná.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Husky x Hooded

Příspěvekod Saxicola » 12 lis 2008 21:48

Opět jeden z mých "inteligentních" dotazů.

Určitě už to někdy někdo někam psal, ale já bych se přecejen chtěla zeptat, co se zjeví po krytí Hooded potkana na Huskyho. Huskouni nebo hoodedi? Nevím, jak se tam ty geny chovají, takže kdybyste mi někdo odpověděl, byla bych rádaO:)
Saxicola
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Black Spoon's Derwen nar. 16.9.2011 - S, ruský modrý berkšírský
Bebešina Kambala nar. 31.5.2012 - D, černá bez kresby
Black Spoon's Endiamanta nar. 17.3.2013 - S s Dg, perlová bez kresby
Haggith z Mouseville nar. 19.8.2013 - S, ruská modrá bez kresby
Chovatelská stanice: Black Spoon

Re: Husky x Hooded

Příspěvekod Nergita » 21 lis 2008 23:23

Husky budou jen v případě, že ten hooded bude mít vlohu pro husky.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Re: Genetická poradna aneb co vznikne za barvy, variety...?

Příspěvekod Preda » 20 čer 2009 19:11

Ahoj, chtel by jsem se zeptat, kdyz se da rex na rexe vzikne double rex. Kdyz fuzz na fuzze tak co? double fuzz?
Preda
Růžovka
Růžovka
Potkani: Dumbo, dumbo fuzz, bez PP

Příspěvekod Laire » 20 čer 2009 20:19

Preda píše:Ahoj, chtel by jsem se zeptat, kdyz se da rex na rexe vzikne double rex. Kdyz fuzz na fuzze tak co? double fuzz?

Fuzz, ovšem ošklivý, zakrslý, holý, bez vousků a řas, takže má problémy s očima a hmatem. Proto se kryje vždy zvíře fuzz na zvíře standard s genem pro fuzz. Ideálně fuzz sameček na standard samičku.
Laire
Skákavka
Skákavka
Potkani: Eluša, Integra, Matika, Mlíko, Vejtřaska, Krtka

Příspěvekod AileenK » 22 čer 2009 13:04

Mam menší dotázek :oops: Už dlouho projíždim potkaní genetiku, koukala sem jak se zapisujou barvy, i to když potkan nese nějakou barvu jak se to zapíše pomocí "genetických kódů" ale zatim sem nějak nepochopila - když třeba vezmu (tedka to myslim čistě teoreticky) - "Ruská silver nesoucí britského minka" a zkřížim ji s "Ruská silver nesoucí britského minka" tak vlastně zápis je C- aa gg dd Mm x C- aa gg dd Mm -> a vyleze mi z toho 50% aa gg dd Mm, 25% aa gg dd MM, 25% aa gg dd mm... Ale jak se určí co to bude za barvu?
Omlouvam se jestli je to úplná ptákovina, ale potkaní genetika mě zajímá tak se snažim se do toho trochu dostat. Nebo kdyby mi to někdo vysvětlil bude jedině ráda. :)
Jednou kdosi řekl jeden citát a já si ho zde dovolím citovat :
"Německá doga je psí elegán, s inteligentníma očima a dokonalým tělem, ve kterém se snoubí sílá s rychlostí. Empatické zvíře s nádhernou duší a obrovitým vzrůstem, jehož majestátnost učarovala lidem již před staletími."

ChS německých dog "Koce Petr"
Moje "krysátka" a vše kolem nich
Naši zakrslý teddy králíčci a chovatelská stanice "Z Kouzelného kopce" :)

Obrázek
AileenK
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Gin Od Máji (10.09.2009)
Tonic (Dekameron) Od Máji (26.09.2009)
------------------------------------------------
V nebíčku čeká:
Anie
James von zverimex (13.5.07 - 12.8.2009)

Moje krysátka www.krysatka.wz.cz
Teddy králíčci - www.z-kouzelneho-kopce.xf.cz
Chovatelská stanice: http://www.koce-petr.wz.cz

Příspěvekod utahraptor » 22 čer 2009 13:33

AileenK píše:Mam menší dotázek :oops: Už dlouho projíždim potkaní genetiku, koukala sem jak se zapisujou barvy, i to když potkan nese nějakou barvu jak se to zapíše pomocí "genetických kódů" ale zatim sem nějak nepochopila - když třeba vezmu (tedka to myslim čistě teoreticky) - "Ruská silver nesoucí britského minka" a zkřížim ji s "Ruská silver nesoucí britského minka" tak vlastně zápis je C- aa gg dd Mm x C- aa gg dd Mm -> a vyleze mi z toho 50% aa gg dd Mm, 25% aa gg dd MM, 25% aa gg dd mm... Ale jak se určí co to bude za barvu?
Omlouvam se jestli je to úplná ptákovina, ale potkaní genetika mě zajímá tak se snažim se do toho trochu dostat. Nebo kdyby mi to někdo vysvětlil bude jedině ráda. :)

Jestli to chápu správně, tak se ptáš, jak podle těch písmenek určíš barvu? No to musíš vědět :) Když víš, že ruská silver je aa gg dd a vidíš že v těch výsledných kombinacích máš taky C- aa gg dd Mm, tak víš že je to ruská silver. Protože Mm ti barvu neovlivní :) Akorát C- aa gg dd mm je oříšek, protože takovou barvu ve standardu nemáme. Někdy v zahraničí to označují jako ruská platina (russian platinum), ale to je spíš okrajové. Ne všechny kombinace genů mají své vlastní označení barvy, výsledná barva totiž nemusí být třeba odlišitelná od jiných barev vzniklých jinou kombinací genů. Snad to vysvětluji pochopitelně, ale klidně se ptej dál :)
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Příspěvekod AileenK » 22 čer 2009 13:46

Aha :up:
A ještě dotaz jak poznam co tu barvu ovlivní a co ne? Třeba tady u toho C- aa gg dd Mm jak poznam že Mm tu barvu neovlivní?
Jednou kdosi řekl jeden citát a já si ho zde dovolím citovat :
"Německá doga je psí elegán, s inteligentníma očima a dokonalým tělem, ve kterém se snoubí sílá s rychlostí. Empatické zvíře s nádhernou duší a obrovitým vzrůstem, jehož majestátnost učarovala lidem již před staletími."

ChS německých dog "Koce Petr"
Moje "krysátka" a vše kolem nich
Naši zakrslý teddy králíčci a chovatelská stanice "Z Kouzelného kopce" :)

Obrázek
AileenK
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Gin Od Máji (10.09.2009)
Tonic (Dekameron) Od Máji (26.09.2009)
------------------------------------------------
V nebíčku čeká:
Anie
James von zverimex (13.5.07 - 12.8.2009)

Moje krysátka www.krysatka.wz.cz
Teddy králíčci - www.z-kouzelneho-kopce.xf.cz
Chovatelská stanice: http://www.koce-petr.wz.cz

Příspěvekod utahraptor » 22 čer 2009 14:42

AileenK píše:Aha :up:
A ještě dotaz jak poznam co tu barvu ovlivní a co ne? Třeba tady u toho C- aa gg dd Mm jak poznam že Mm tu barvu neovlivní?

Protože gen pro britský mink je recesivní a projeví se pouze v případě, že jsou obě alely recesivní, tudíž mm. MM a Mm na barvu vliv nemá :)
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

PředchozíDalší

Zpět na Barvy a variety potkanů