Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Laboratorní kmeny - Wistar, Long Evans, Sprague-Dawley

Vše o barvách a varietách potkanů.

Laboratorní kmeny - Wistar, Long Evans, Sprague-Dawley

Příspěvekod Tkanu » 13 kvě 2008 10:04

První záznam o použití potkana k experimentálním účelům (tehdy ještě pochopitelně jeho divoké formy) pochází z roku 1856, kdy Waller a Philipeaux provedli adrenalektomii a sledovali její vliv na fyziologické parametry zvířete. Po roce 1880 byly zahájeny první chovné pokusy se snahou získat homogenní populaci. V roce 1900 je na Chicagské univerzitě zahájen chov albinotických potkanů, na který roku 1906 navazuje Wistar Institute. Tam byl vytvořen albinotický kmen Wistar, dnes jeden z nejpoužívanějších potkaních kmenů. Mezi další dnes hojně používané kmeny patří Long Evans (vytvořený dr.Longem a dr.Evansem roku 1915) a Sprague-Dawley (albinotický kmen z farmy Sprague-Dawley v Madisonu ve Wisconsinu, vytvořen 1924).

Nevíte někdo, čím se liší? Víte, z jakých kmenů jsou ti vaši (hlavně chovní jedinci)? Dá se to nějak vystopovat? Máte někdo potkana z laboratoře, o kterém víte, z jakého je kmene? (Náš Lední medvěd z výzkumáku v Bohnicích byl Wistar)
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Sametka
Vzpomínáme: Tkanička Mašlička Hvězdička Knoflenka

Re: Laboratorní variety - Wistar, Long Evans, Sprague-Dawley

Příspěvekod Haslerka » 13 kvě 2008 17:03

jo tohle jsem už taky řešila. Chovní potkani jsou směsice všeho možného, tam neni možnost kmen dohledat. To samé zverexy. myslím, že jediná možnost jak vědet kmen je vzít si zvíře z vyzkumaku.mě hodně lákali ti Long Evans, měli by být totiž dlouhověcí a navíc to nejsou albíni. Sehnat ho neni takovy problem(mužes si objednat i na netu), ale kamaradka mě varovala, jsou totiž z SPF chovu(sterilni chovy bez jakekoliv infekce) a pravděpodobně by příliš dlouho po zařazení mezi naše mazlíky nepřežili, nebo by rozhodně chytli vsechnomožné.

Jo a jsou to opravdu kmeny, ne variety
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Re: Laboratorní kmeny - Wistar, Long Evans, Sprague-Dawley

Příspěvekod Tkanu » 14 kvě 2008 08:07

Tak jsem hledala to SPF a našlo se tohle, to by snad nemělo být na závadu:

Zvířata konvenční – nedefinovaná mikroflóra, otevřený chov za dodržení

základních hygienických podmínek

SPF - "specific pathogen free " – mikróflora zvířat prokazatelně neobsahuje

specifické patogeny (salmonela, tuberkulóza, hepatitida…), jinak není přesně

definována. Bariérový chov.

Axenická - germ - free – bez mikroflóry v trávicím traktu a na povrchu těla.

Mláďata vybavena hysterektomií do bezmikróbního prostředí izolátoru.

Gnotobiotická – velmi dobře definovaná střevní mikroflóra. První generace –

očkování mikroflóry axenickým zvířatům. Chov ve sterilním

prostředí – bezmikróbní izolátory.
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Haslerka » 14 kvě 2008 08:41

Mno mě ta kamaradka říkala, že se jim sterilizuje všechno, podestylka, zradlo, vzduch prochazi pres filtry-to by měl být ten barierovy chov. Dělá v laborce, takže ji docela věřím..

našla jsem:
Bariérový – prostor pro zvířata je oddělen od vnějšího prostředí a vstup zvířat, osob i materiálu je možný jen způsobem zajišťujícím ochranu před

průnikem nežádoucích vlivů z vnějšího prostředí (sterilizace vody, potravy, podestýlky, zvýšená osobní hygiena ošetřovatelů).
Moje parta Osmyšáků
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska

Příspěvekod Tkanu » 14 kvě 2008 10:23

Aha, tak to jo, myslela jsem že v bariérovém se nesterilizuje, že to jenom v tom, co je přímo ozn. jako sterilní.
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Re: Barevná poradna aneb co je to za barvu, znak, srst,.. ?

Příspěvekod Adretea » 26 črc 2008 21:24

Mám dotaz, který je určitě strašně pitomý :) ale ve světě potkanů jsem teprve začátečník, mám teprve druhého potkana (první zemřel po půl roce, byl ze zverimexu :( ). Můj Yuki je z laboratoře a je to kmen Long Evans, chtěla jsem zjistit, jaká je to varieta, ale nějak jsem nebyla úspěšná. Dá se u takhle typově čistého kmenu určit varieta nebo je to prostě jen "Long Evans"? (kdyžtak mě prosím nebijte, ano? :) )
Adretea
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Nergita » 28 črc 2008 10:07

nene, z toho nezjistíš, jaké variety barvy a znaků potkan je. Pošli foto.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Tkanu » 30 črc 2008 08:55

Kmeny Wistar a Sprague-Dawley jsou albinotické, jak se píše v tom článku, co z něho cituju na začátku tématu, takže výhradně albíni (bílí s červenýma očima) a Long Evans si myslím, že budou klasičtí černí, berkshire, hooded a husky.

Mně hlavně přišla zajímavá informace od Hašlerky, že Long Evans jsou dlouhověcí, takže gratuluju! Zdravíčko a dlouhý život je stejně důležitější než barva...
Tkanu
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod jenny » 31 črc 2008 09:41

andretea: koukni na http://www.hawthorn.org.uk/varieties.asp , tam bys měla najít co potřebuješ ;)

jo a pak písni ohledně toho, jestli je potkánek zdravej, docela by mě to zajímalo v návaznosti na to co tady psala haslerka. . jinak jestli se fakt dožívá vyššího věku, tak by mě dost lákal! ale nevím jestli bych si vzala potkyho přímo z laboratoře. . :shock:
jenny
Malý potkan
Malý potkan
Potkani:
♀ raketka of navel *16.8.2007
♀ fucinka *1.4.2008
♂ gesík (gdo of navel) *6.6.2008
♂ LMG´s jeroo *16.6.2008
♀ lilly (lemma palpebra) *15.7.2008
♀ dulcinea of x-rats *16.7.2008

za duhovým mostem: ♀ prcek, ♀ lumpík, ♀ ofinka, ♂ jaffry

Příspěvekod Haslerka » 31 črc 2008 09:55

taky by mě zajímalo, z jakého typu chovu ho máš a jak j na tom zdravotně, máš doma ještě další potkánky?
Moje parta Osmyšáků
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Adretea » 31 črc 2008 18:45

omluvám se, že jsem tu dlouho nebyla :) Ono to se získáním Yukiho bylo složitější, můj první potkan umřel znenadání, když jsem byla mimo Prahu a maminka (i přes svůj odpor k hlodavcům) nějak přes soustavu kamarádek opatřila malinkatou chlupatou kuličku, dostala jsem ho, když mu 21 dní a byl čerstvě odstavený. Pokud se dobře pamatuju, myslím, že je z ChS akademie věd v Krči, ale přesně to nevím, kdyžtak se můžu zeptat :) O tom, jak byl chovaný taky nic nevím a ani nevím, jak bych to mohla zjistit. Jen vím, že Yuki byl z oddělení, kde se zkoumal vliv prostředí na vývoj, takže snad nemá žádnou genetickou vadu a po téhle stránce by měl být v pořádku. Jinak zdravotně je na tom zatím dobře (koneckonců je mu něco přes dva měsíce). Oproti mému prvnímu potkánkovi ale roste pomaleji, teď má 190g. Foto je zde http://img2.rajce.idnes.cz/d2/0/972/972 ... C01809.jpg
a žádné další potkany nemám
(snad jsem odpověděla na vše a snad jste při čtení tohohle slohu neusli :D)
Adretea
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod opiFka » 04 srp 2008 14:47

Ahojky,
jestli Yuki pochází opravdu z AV ČR, tak se nedivím, že s tím sehnáním mohl být problém. Když jsem tam long-Evans potkany viděla poprvé, tak jsem si je zamilovala. Pravda ale je, že jediné místo, kde jsem je viděla, byl výzkum neurofyziologie paměti a podle všech informací, co o tom mají, jsou na tenhle experiment asi nejlepší. Zatím se nestalo, aby na nich probíhaly virové a bakteriální pokusy apod. jako na Wistarech, kteří jsou k dispozici spíš, než Evans. Oproti Wistar a Sprague-Dawley kmenům jsou robustnější, černé barvy a bílými bříšky a packami.
Co se chovu všeobecně týče, chovy v AV jsou sterilizované, jak tu někdo předtím psal, takže potkani se stávají náchylnějšími na onemocnění a venkovní vlivy. Ale pokud jsi Yukiho sehnala jako prcka, tak se přizpůsobil snáž, než dospělci. Navíc na AV je krmí kompletními granulkami, takže se zdravím by problém mít neměl. Když jsem tuhle granuli nabízela svému Bubovi, tak se na ní příliš netvářil, ale nakonec záhadně zmizela z jeho klece mávnutím proutku :) Jediné, co by mohlo hrozit, je přemnožení přirozených vnitřních parazitů. V chovech je to celkem běžná věc, jelikož se paraziti dokážou dostat přes placentu do plodu, takže se potkánci s nimi už rodí. Ale tím nebudu dál strašit :)
opiFka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Benjamin Buford Blue (+1.11.2009 :( )
Bublinka
Aida (adoptována kolegyní z důvodu šikanování Bubliny)

Příspěvekod Adretea » 04 srp 2008 19:27

s těmi parazity jsi mě teď docela vystrašila. Byli jsme u veterináře, když jsem ho dostala, a prý je v pořádku, na druhou stranu Yuki nějak podezřele málo tloustne na to, jak moc žere... Doufám, že v tom nemají brvy nějací paraziti :)
Adretea
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod opiFka » 04 srp 2008 22:24

S těmi parazity to je složitější - nemusíš ani zjistit, že je má, jelikož se příznaky projeví až při opravdu silném zamoření. Pokud potkánka neohrožují nějak silně, že by mu bránili v růstu nebo by ztrácel na váze, pak stačí preventivní opatření. Mám pocit, že jsou i nějaké roztoky do pití proti červům.
opiFka
Růžovka
Růžovka
Potkani: Benjamin Buford Blue (+1.11.2009 :( )
Bublinka
Aida (adoptována kolegyní z důvodu šikanování Bubliny)

Příspěvekod pute » 27 srp 2008 09:27

Kde se pls dají sehnat potkyšové Long Evans? Stačí se poptat někde ve výzkumáku, nebo je třeba mít nějaký známosti?
pute
Růžovka
Růžovka
Potkani: *********
*Jehla (Chs Navel)
*Bukakkó (Chs Akai Tatsu)
*Zmazaná Zástěra (Chs OdAdush)

†Dido (Chs X-Rats) :-(((
†Ferda (nalezenec) :-(
†Chicky von Zverimex :-((

Další

Zpět na Barvy a variety potkanů