Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Blesk při focení ne!

Vše o barvách a varietách potkanů.

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 04 pro 2007 15:33

Možná si můžete myslet, že sem tohle nepatří, ale hned vás z toho vyvedu. Na každé stránce, ať už osobní, chovatelské stanice, nebo dokonce na stránce se standardy barevných variet!!!, je, když už ne 100%, tak alespoň 90% fotek pořízených s bleskem. Už pátým rokem studuju grafický design (čtyři roky střední škola a teď vysoká v Ústí nad Labem) a chci vám trošku promluvit do duše. Při focení jakéhokoli námětu, kdy nám nejde o cílený posun barev, postupujeme, tak, aby se co nejvíce podobal skutečnosti. Snímače v digitálních fotoaparátech jsou nesmírně citlivé na barevný posun světla. Určitě se vám už stalo, že jste se snažili na digitál něco vyfotit při žárovkovém nebo zářivkovém světle a vyšla vám brutálně červená, nebo modrá fotka. V případě umělého osvětlení se musí používat vyvážení bílé barvy, protože ony snímače jsou dělány pro denní světlo. Jenom potom fotí opravdu tak, jak mají i bez vyvažování bílé. A víte, co dělá s prostorem a barvou blesk? To samé, co umělé světlo. Všechny fotografie, pořízené s bleskem, jsou posunuté do modra, úplně zabíjí prostorovost fotky a ještě vytváří hrozně nepěkný stín, skoro ducha, za foceným předmětem. Zkuste si někdy vyfotit třeba pomeranč osvětlený ze strany od okna ve dne, a pak znovu za tmy bleskem. Uvídíte, o čem je řeč. S bleskem se pochoitelně kvalitněji fotit dá, jenže na to je potřeba hodně vybavení. Musí se bleskat ze strany (externím bleskem) a ještě bývá světlo blesku utlumeno, kvůli rozptýlení paprsků...
A teď už k potkanům. Pro ně tohle platí také. Vstávají mi vlasy na hlavě, když krásně tmavě hnědý potkan na fotografii je ve skutečnosti barvy ruské modré, nebo při zjišťování, jak vypadá ruská dove, najdu fotku něčeho, co zjevně právě vylezlo z plechovky s fialovou barvou. Zaslouží si takové fotky místo ve vašem albu? Myslím, že ano. Zaslouží si ale umístění při vaší osobní prezentaci na internetu? Bohužel by neměly.
Neříkám nikomu z vás, že vaše fotky nejsou pěkné. Jsou přímo vynikající. Potkani jsou neuvěřitelně fotogeničtí. A stačí jen tak málo, aby se z vynikajících fotek staly perfektní fotky. Foťte je, pokud to jen trochu půjde ve dne a bez blesku a nebo při umělém osvětlení, ale s vyváženou bílou. Ať mají potkánci na vašich fotech opravdu takovou barvu, jakou mají ve skutečnosti. Potom se lidem méně znalým variet potkanů nestane, že nebudou mít nejmenší tušení a jejich barvách, jenom protože má ruská modrá barvu jednou modrou, podruhé hnědou, potřetí zase šedou (pokaždé absolutně jiný odstín šedé), cinnamon vypadá jednou jako albín, pak je růžový, jenom ta skořice nikde, platinová, silver a šampaň se tváří, jako stejná barva a tak se dá pokračovat do nekonečna.
Tyto dokumentární fotky ztrácejí veškerou vypovídací hodnotu. O to větší škoda, když je takovými fotkami zaplněná stránka s barevnými standardy.
Jestli někomu křivdím, tak ať se nad tento článek zkusí povznést a říct si, že se ho to netýká. A pokud má někdo k tomuto tématu co říct, rád si přečtu příspěvky.
Morlock
Růžovka
Růžovka
Potkani: Claires Ijáček, Claires Jabadabadů (říkám mu Ponožka)

Re: Blesk při focení ne!

Příspěvekod Zuza » 04 pro 2007 17:09

Inu názor a připomínka zajímavá, já o focení nevím vůůůůbec nic :whistle: Ale někdy to bez blesku prostě nejde a představa, jak se snažím kluky nebo ještě hůř, samičky někam naaranžovat, udržet je v klidu a nasvítit tak, aby byla fotka ok, tak to je bohužel jaksi neproveditelné :whistle: :roflmao:
Ale jinak je pravda, že pokud jde o informativní stránky s barvami, tak by asi barvy měly být opravdu takové, jaké jsou ve skutečnosti, nicméně nejhezčí fotky mi stejně vyšly vždycky, když jsem se o to nesnažila :up: :smi:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 04 pro 2007 17:26

Ty informativní stránky mě docela vytočily. S tim digitálem se dá vždycky vyzkoušet, jestli ten čas vyjde tak, aby to nebylo rozmazaný i bez blesku. Když tam máš tak šedesátinu vteřiny (objeví se u času na displeji 1/60), tak by to ještě mělo jít vycvyknout ostře. Na jednu třicetinu už by se neměl potkys moc vrtět. Delší časy expozice už udělaj většinou rozmazaninu. Rychlejší časy pak už nejsou problém (1/125, 1/250 ...).
Morlock
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod zulu » 04 pro 2007 18:08

nojo, jenže hodně lidí, včetně mě, má obyčejný foťák.. a s tím se moc zázraky dělat nedají. aspoň já to neumím, ale je fakt, že tomu moc nerozumím:) a většina potkanů v klidu nepostojí.. osvětlit je nemám čím, takže když fotím bez blesku, přes ten šum toho není moc vidět.
bych to moc neřešila, každý dělá jak umí.. ;)
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 04 pro 2007 18:37

To je taky fakt. Spousta levnějších foťáků nemá k dispozici dost dobrou clonu, aby se dalo v interiéru fotit nějak líp. Ale doporučuju ten experiment s pomerančem. Těžký umění :)
Morlock
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 04 pro 2007 20:51

A má vůbec cenu shánět lepší fotoaparát po kámoších, když stejně abys z toho vymáčkl dobrou fotku, musíš to umět? Taky nerada používám blesk (ten zabudovaný je na houby - už ten příliš malý úhel dopadajícího světla, vrrr!), ale když už nějakou slušnou fotku udělám, tak ji musím odšumovávat a podobně a pak už to není ono...

Ono snad nejlepší řešení je nechat si potkany někde nafotit od dobrého fotografa, jenže jak pak sehnat galerii barev, to netuším...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 04 pro 2007 21:14

Tam jde o to dostat do toho lepší světlo. I příšernej foťák udělá pěknou fotku, když je tam víc světla. Já to posledně vyřešil tak, že jsem prostě potkana nechal běhat po parapetě u okna. Je fakt, že tam se moc kreativity moc nedostane, ale zase je krásně vidět barva a stíny na potkanovi. Ve finále to může posloužit i jako předloha ke kresbě. Ale zase, takovej potkaní kluk, co vykukuje zpoza fikusu taky stojí za to. Možná mě berte trošku s rezervou. Trpim už docela profesionální deformací a když fotim potkana, abych poslal fotky chovatelce, tak taky trpim, půlku fotek vyházim, ale výsledek pak stojí za to. Možná sem někdy nějaký z nich dám.
Morlock
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haslerka » 04 pro 2007 21:26

Mno já mám trosku lepší foták, ale stejně potkáně fotím často s bleskem, zvlast kdyz jsou to jen nejaké "reportážní" fotky...jinak fotím na židli na svetle, nebo balancuju na jedne noze na okraji vany(nad vanou máme stresni okno a tam je svetlo suprový..)
Takže ano, barvy rozhodně na nejlepe prirozeném svetle, ale pokud to mají být foto "jak naše fifinka kousala dobrutku" tak bych primhouřila oko(nehlede na to, že zvlast treba ted v zime je dost svetla tak do 12-14 hodin a to vetsina lidi dela neco jineho než že by fotila potkáně:) )
Moje parta Osmyšáků
Neber život příliš vážně,
stejně z něj nevyvázneš živý...
Haslerka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Vzpomínáme: Moby, Dick, Delli, Sushi, Joelle, Kyra, Tkanička, Sůva, Tarantule, Uzlenka, Bešerka, Jezinka, Sluníčko, Limetka, Rozárka, Beruška, Usáma Bezkulek, Pohádka, Čéňa, Esterka, Hadimrška, Nutriční Hodnota, Márinka, Linda, Kokoska
Chovatelská stanice: ex CHS Ze Země Nezemě

Příspěvekod vranitko » 04 pro 2007 22:08

Wow, profík :D

"Zneužiju Tě a položím otázku... foťák má vyvážení bílé i na blesk - jak to vnímáš? Funguje to? Jinak já mám teda zkušenost, že když fotím potkana na čas delší než 1/125 tak už je mázlý a zase na rychlejší časy je zapotřebí fakt dobré světlo.

A teď trochu OT - moderátoři prominou :oops: :roflcry: dokázal bys mi doporučit nějakou publikaci, nebo webovou stránku, která by mě naučila fotit? Ve svém foťáku používám téměř zásadně manuální režim, protože automatické fotky jsou ještě horší, než to co zkazím manuálem. Moje úspěšnost je ale asi tak kolem 50% (jako dokumentární fotky dějů ) v použitelnosti a asi tak 15% fotek, se kterými jsem spokojen a nebál bych se je prezentovat - což jsou čísla zoufale malá. Nicméně jsem na tom pořád líp než kdysi s Praktikou :oops: :lol: ( i když tyhle foťáky pořád patří k mým srdečním záležitostem :) )
Já si stejně myslím, že každý máme ten svůj vlak.
I vás dříve nebo později nějaký přejede (Alois Nebel)

Obrázek

máme 3+1... starostí a zmatků
vranitko
Moderátor
Moderátor
Potkani: Asik of Ituri;
Chippoke von Akaitatsu;
Byte of Ituri;
Cinyk z Nyppilandu

Příspěvekod nevi » 04 pro 2007 22:51

Dovolím si jednu znímit - Neffův průvodce digitální fotografií. Vyšly mu i další knihy, ty ale neznám...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod utahraptor » 05 pro 2007 07:02

Morlock, proč mám dojem že mluvíš o mých stránkách? :)) Máš pravdu, ta ruská dove je tam fialová, mám v plánu ji přefotit hned jak budu mít čas :))
S těmi fotkami je problém, sehnat kvalitní fotku barvy na které by byla barva správně vidět... někdy prostě dám přednost tomu, abych tam měla aspoň nějakou fotku než vůbec žádnou, ne že by ten potkan s otazníkem nebyl hezký :))
utahraptor
Růžovka
Růžovka
Chovatelská stanice: ChS Utahraptor

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 05 pro 2007 09:23

Na blesk by to asi mělo taky jít namontovat. Asoň tak, aby všechny fotky nebyly namodralý, ale neudělá to nic s tim nasvětlenim zepředu, ani stínem za nima. Nevím, jestli ti dokážu poradit nějakou pořádnou literaturu a ve fotowebovkách se nevyznám. Všechno se to docela dost liší kvalitou. Já mám knížku Kreativní fotografie. Je tam vysvětleno dost věcí a všelijaký fotografický techniky. Některý se ani nedají dělat na digitálu. Tak nevim.
Píšeš o tom, že začátky šly přes na Praktiku, takže určitě věci jako clona a čas chápeš. I na digitálu fotíš na manuál. Tak není moc, co řešit. Jenom už se pak musí člověk víc soustředit na nějaký zarámování scény, kompozici a tak.
Morlock
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod pafka zorg » 22 pro 2007 02:56

Ve vetšině vecech máš právdu (reaguji na prvni příspěvek v tomto tématu)
často je to průser, hlavně na stránkách, kde jsou vyobrazený varianty a barvy. V těchto případech je opravdu nutný se tomu plně věnovat.
Ale stejne i kdyby ty fotky někdo 100% nafotil, tak kolik z nás ty fotky uvidí tak jak má?
Řeknu ti to skoro přesne...uvidiš to ty (možná doma i v práci) a já v práci a tak nějak skoro dobře doma...protože pochybuju že kromě těch kdo se věnuje grafice ma zkalibrovaný monitor ;-))

..jasně že jsem si teď jen trochu rejpla ;-))

Fotim taky s bleskem, je fakt, že nikde neprezentuju barvy, takže todle nějak neprožívám, fotim naše miláčky hlavně jako "momentky" a to v našem temném bytě rozhodně bez blesku nejde.
Já jsem si velice vědoma toho rozdílu, když jednou za čas mám šanci fotit na dobrým světle, ty fotky jsou pak o něčem jiném i když mám foťák - starou sr...

Ale prostě to na tom netu nijak neprožívám, stoprocentní barva je dle mého zbytečná...ono se stačí se projít kanceláří nějakých sekretářek, novinářek...(tim rozhodně nechci někoho urazit..nemyslim to zle)..každé září do jiného odstínu.
Ono to vlastně ani nema moc cenu delat pro web - myslim album barev a variant...bylo by super kdyby to jednou někdo nafotil pro tisk a nafotil to fakt dobře a dobře by se to vytisklo...ale to je utopie.

Timto příspěvkem se pochopitelně nezastavám fotek ujetejch barevně uplně do neznáma, pakliže ty fotky maj prezentovat nějaké varianty pro poučení ostatním..když todle chce někdo udělat měl by do toho vložit hodne a nefotit to telefonem ;-))
ale když se chce někdo pochlubit svým miláčkem na nějakém foru jak krásně bumbá z jeho skleničky, fakt bych to neprožívala. Mimochodem mnoho uživatelů ten rozdíl ani nevidi. Nebo vidí ale proste to neumí, nebo na to nemá prostředky, nebo s něma neumí zácházet.

To mi připomělo, že jsem jednou jedné klientce delala jen takovej blbej inzerat, kam jsem mela umistit fotku jejího psa a tu jsem si měla vybrat na jejim webu, vybrala jsem jednu, která mi připadla jako jediná použitelná - ostatní bylo rozmaraný, nebo žlutý...fialový...fakt hrůzy. Když jsem jí to předložila tak ženskou málem trefil šlak co že jsem to vybrala za fotku, že tam fena stojí jako kráva a blablabla...měla jsem chuť ji poslat do pr.. kor když mě nasměrovala na fotku kterou mám použít ...rozmazana, hozená do nějakého šíleného odstínu - už nevim přesně, jen si pamatuju, že byla strašná.
Prostě ona vnímala jen postoj té feny a já vnímala tu fotku jako celek...bylo mi z toho divně.

Abych to už - ty moje blaboly ukončila.
Ráda se podívám na krásné fotky potkanů, ale když někdo pastne do nějakého fora fotku uplně šíleně vyfocenou fotku svého miláčka rozhodně mu to nemám za zlé a neodsoudím ho, protože ne každý je schopný, nebo i ochotný se tomu nějak víc věnovat, prostě má bunky na něco jiného a třeba ani nevidí že je ta fotka špatná.
No a vy co chcete fotit barvy a varianty, tak to zas ale takhle za hlavu neházejte, málokdo to uvidí uplně stejně jako vy, protože máme všichni rozhašený monitory, ale zas uplně blbě to vidět neni, zas uplně to ty barvy nezmění.

toť můj pohled na věc ;-P
pafka zorg
Růžovka
Růžovka

Blesk při focení ne!

Příspěvekod Morlock » 23 pro 2007 23:10

Joo, kalibrovaný monitory asi jen tak nikdo nemá, to je pravda. Šlo mi spíš o to, aby na těch fotkách nevypadaly třeba čtyři fota různých barev, jako albíni. No, nevim, viděli jste na těch variety.estrankach tu fialovou dove? Myslim, že asi ve čtvrtek jsem se tam koukal, abych se v těch barvách tak nějak líp vyznal. Ten ruský dove už odfialověl, jenže jsem narazil zas na jinou fialovou záležitost.

Koukám, že s grafikou přicházíš do styku. Tvůj postoj k praštěným lidem, co si navymýšlí tunu blbinek, přinesou mrňavý nekvalitní fotky, ideálně pak v rozlišení pro web. Až se jednou dostanu do praxe, přísahám, že mě zavřou za masové vraždy. Na dvorku za studiem jednoho dne policie vykope hromadný hrob nebohých zákazníků, kteří se cítili být chytřejší, než grafik. Ale ruku na srdce, kecali by jste do práce například právníkovi, nebo, abych to přiblížil tomuto fóru, někomu, kdo vám schvaluje chovnost, kdo hodnotí výstavy, dobrému veterináři? Schopnost vzít do ruky tužku a mít grafický program ze člověka holt grafika neudělá.

Ten nápad s verzí pro tisk je fajn, jenže, pokud uvažuješ o 100% barevnosti, to nevyjde tak i tak. I tiskárny se složitě kalibrují s monitorem, někdy i se scannerem. Myslim, že se tomu říká ICC barevé profily. Profesionálně se používají.

Teď si trošku rejpnu já (ale zle to nemyslím, zvlášť ně v tvym případě). Zaslechl jsem tam poznámku typu: Kdo to pozná a komu to vadí? I kdyby jenom minimum osob, mělo by se už lidem do hlavy konečně namlátit, že chyby (a obzvlášť hodně okaté) by se neměly vyskytovat nikde. Nenutím nikoho prožívat fotografii potkana, když si chce udělat památku, ale není to hezké, mít v albu kvalitní fotky? Ale co třeba čeština? Mě čímdál častěji připadá, že internet dodal většině lidí pocit, že ukázat vzdělání základní školy je naprosto druhořadá záležitost. Skoro nikdo mi na internetu nenapíše větu (tím myslím cosi, co začíná velkým písmenem a končí kupříkladu tečkou, nebo otazníkem). Někdo se přestal obtěžovat s interpunkcí. A někdo se přestal obtěžovat i s češtinou. A je smutné, že mi právě na tohle každý řekne: "To je fuk, kdo to pozná?." Potom se tohle objeví u fotek, grafiky, u všeho. Rázem je celý net zahlcen sice tunou zájmových stránek, včetně těch potkaních, které jsou ale stále vzhledem i obsahem polovičaté a nedotažené. Ikdyž zrovna jsou potkaní stránky na slušné úrovni. A pak rána, nenajdu pořádnou fotku potkana mojí barvy, protože si při focení každý řekně, to je fuk, kdo to pozná, já to neřešim... Najednou vyvstane zájem o fotku určitý barvy a nakumulujou se tam právě ty neřešfuktojejedno fotky s fialovými potkany. Tenhle aspekt všeobecnýho myšlení mě právě pak naplňuje šílenou skepsí vůči lidem a internetu. Takovýto obrovský nadšení internetem mě pak naprosto míjí, protože kromě tun a tun hovadin (jež spousta lidí považuje za něco skvělého), nacházím na internetu až neuvěřitelně málo kvalitních věcí, v některých odvětvích dokonce skoro nic.
Morlock
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod vranitko » 24 pro 2007 00:36

Morlock:
Defakto s Tebou souhlasím... skoro se vším, jen si je dobré uvědomit, že málokterý potkanář je i profesionální fotograf a s nástupem digitálních fotoaparátů se vychvaluje především funkce automatického focení - Zmáčkni a jdi ( a jistě se mnou budeš souhlasit, že na takových se kvalitní fotka téměř nedá pořídit - to už musí být opravdu ideální podmínky). Těch bláznů, co chtějí foťák s manuálním ovládáním, je minimum a pak je ještě méně těch, kteří s tím umějí zacházet :oops: - nepatřím mezi ně.

Málokterý profesionální fotograf by pak zase byl ochotný objíždět potkanáře, aby se dala dohromady opravdu kvalitní galerie barevných standardů - a když už, tak by to stálo neskutečný prachy.
Já si stejně myslím, že každý máme ten svůj vlak.
I vás dříve nebo později nějaký přejede (Alois Nebel)

Obrázek

máme 3+1... starostí a zmatků
vranitko
Moderátor
Moderátor
Potkani: Asik of Ituri;
Chippoke von Akaitatsu;
Byte of Ituri;
Cinyk z Nyppilandu

Další

Zpět na Barvy a variety potkanů