Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Fuzz

Vše o barvách a varietách potkanů.

Fuzz

Příspěvekod Laura » 01 úno 2007 12:07

Zdarec!

Jak jsem už někde psala, 2,5 roku jsem měla potkyše-fuzzíka Kulíska, jenže mi po vánocích umřel, chudáček.
Přemýšlím nad tím, že bych si zase potkyše pořídila, určitě zase fuzzíka, jenže Kuliš měl od dvou let věku strašný problémy se zubama a zubníma abscesama, takže bych se chtěla zeptat, jestli někdo nevíte, zda-li to nemohlo být třeba i tím, že by mohli být fuzzíci náchylní k těmto chodobám (a případně i jiným).
Jsou tedy fuzzové náchylní k nějakým nemocem víc, než "normální" potkani?
Naposledy upravil Laura dne 01 úno 2007 12:12, celkově upraveno 1
Laura
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Za duhovým mostem:
Kulísek († 3. 1. 2007)
Elísek († 8. 2. 2012)

Příspěvekod nettle » 01 úno 2007 12:36

Myslím si, že budou více náchylnější k různým respiračním onemocněním, prostě že díky tomu, že nemají kožíšek tak se snáze nastydnou...jinak fuzzici se mi strašně líbí od tý doby co jsem je viděla va zverimexu namačkaný na sebe...byli jak sametový....a přítul mi zakázal si jednoho koupit :-(
Bůh není, snažila jsem se uvěřit, ale pokaždý, když už mě skoro dostal na svou stranu, stalo se něco, takové to něco co vás utvrdí v tom, že víra v boha je absolutní blbost...
nettle
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Alinka a Sárinka

Příspěvekod Nergita » 01 úno 2007 17:01

Fuzzíci jsou opravdu náchylnější k respiračním onemocnění a snáze chytí "průvan" a samičky pokud jim chybí chlupy na bříšku, tak mívají málo mateřského mléka ale jinak jsou na tom stejně jako chlupatý potkani.
U sphynxů je to jinak a ti trpí genetickými poruchami, jako je slepota cca v půli roce, hluchota, záněty očí atd.
Pamatuj, že i ta nejhorší hodina ve tvém životě trvá jen 60 minut. Obrázek
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Máme miminka!!! http://www.nergita.estranky.cz/stranka/miminka
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan
Chovatelská stanice: Nergita

Příspěvekod Laura » 02 úno 2007 09:24

Nergita píše:Fuzzíci jsou opravdu náchylnější k respiračním onemocnění a snáze chytí "průvan" a samičky pokud jim chybí chlupy na bříšku, tak mívají málo mateřského mléka ale jinak jsou na tom stejně jako chlupatý potkani.
U sphynxů je to jinak a ti trpí genetickými poruchami, jako je slepota cca v půli roce, hluchota, záněty očí atd.

Díky, Nergi! Takže myslíš, že ty problémy se zubama a abscesama nebyly "dědičný" a genetický? Já jsem si s tím zažila tolik zla, že se toho už hrozně bojím, tohle si třeba zase zažívat.... :?
Laura
Velký potkan
Velký potkan
Potkani: Za duhovým mostem:
Kulísek († 3. 1. 2007)
Elísek († 8. 2. 2012)

Příspěvekod Nergita » 02 úno 2007 19:12

Lauro, neměli by být. Moje Ila je fuzz ale je zatím mlaďoučká a zdravá a pak mám Lechtáčka, to je neidetifikovatelná varieta, něco mezi sphynxem a fuzzem je jí cca 8 měsíců a je taky v pořádku, tak doufam, že bude mít převahu genů po fuzzovi. Tak směle do fuzzíka!
"Každý tě jednou opustí, nakonec jsme všichni sami. Všechno co máme, je to, čím jsme se během života stali"
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Fuzz

Příspěvekod BinaX » 03 srp 2007 11:39

Chtěla jsem se jen zeptat. Pokud je mamina fuzz a táta normální potkan. Nesou obyčejná mláďata v sobě fuzz gen? A jaká je pravděpodobnost, že se jim pak narodí fuzz? V tý genetice se moc nevyznám, tak se omlouvám, jestli je ta otázka nějak blbě položená. :woopsp: Předem díky za odpovědi.
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity
Chovatelská stanice: Chs Ituri

Re: Fuzz

Příspěvekod Nergita » 03 srp 2007 12:13

Pokud samec nenese Fg, tak se narodí miminka standard s fuzz genem. Ty pak, pokud se budou křížit s potkanem fuzz nebo s potkanem co nese Fg, tak se fuzzatý miminka narodí. 100% fuzz mimi se narodí jen když se kříží fuzz x fuzz, u potkanů s Fg x Fg je to 25% fuzz, 25% standard a 25% standard s Fg.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod mikka » 03 srp 2007 12:16

ale Fuzz a Fuzz se křížit nesmí ne? Nebo..?
ObrázekObrázekObrázek

Enzovo stránky: www.pinckulisek.estranky.cz kočičí utulek- spousta dospělých koček tak kotátek http://www.srdcemprokocky.cz/?q=node/29
mikka
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Eliška a Amálka 8.2013

S láskou vzpomínám:
Mikuška I a II ,Ivy Havelče,Tara,Bessie of Bangala,
Nellinka, Příšera, Raketka a Filípek

Příspěvekod Nergita » 03 srp 2007 12:20

může ale miminka pak nemají žádný chlupy, což ba fuzzíci mít měli. Nesmí se křížit sphynx x sphynx.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nergita » 04 srp 2007 09:34

Když je fuzz fakt bez chlupů a mermomocí chcete miminka, tak určitě dát fuzz samce na samici s fuzz genem. Ono, když se příjde na to, že samička nemá mlíko, tak je už dost pozdě.
Ilauška mi právě kvůli tomu, že je dost holá neprošla registrací a já na ní nedělala ani vrh bez pp, protože u ní bylo riziko, že by to mlíko neměla.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Bethan » 06 srp 2007 14:09

i když pravidlo fuzzXfuzz nebudou mít srst taky vždycky neni pravda, výjimka potvrzuje pravidlo - viděla jsem mimi fuzzXfuzz který měli krásně hustou srst ;) ale říkám, je to spíš výjimka
Člověk by se neměl vylučovat z říše zvířat.
Sigmund Freud
-------------------------------------------------
http://www.proximo-shop.cz
Nové zboží :) široký potkaní sortiment
Bethan
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bass Skanálu alias Coudy, Bentley od Riky alias Miminko, Diodon of Gremleens alias Piškotek; Agnes of FeeDees; Coronella of Gremleens alias Cookie; Bluenny alias Modřenka, Karlík od Adélky alias Samael, Miminko Matheus z Hůrky alias Matyášek
Chovatelská stanice: Proximo

Příspěvekod BinaX » 02 říj 2007 09:58

Omlouvám se Máje, na tohle jsem úplně zapomněla.. :oops: Tak tedy:
Je fuzze kodominantní nebo recesivní? Kamarádka má fuzz holčinu, kterou nakryla stnadratním samcem. Ve vrhu měla tři fuzzinky. A na druhou stranu jsem slyšela, že fuzz samec, když je připuštěn na standart samici, tak mláďata budou všechna standart, ale s fuzz genem.. Tak jak to teda je?? Předem díky
BinaX
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Borro of Ituri, Frisco Beris, Jezabell, Elisabeth, Dakota, Catany of Ratsystem, Orca Rat4U

Ti jež čekají za duhovým mostem: Bimbo, Barunka, Bonnie Ball, Flíček, Pan Táta, Shezar, Jessie, Ashley, Stříbro, Dumbička, Tor, Akela Proximo, Hoblinka z Uhelky, Palpebra od Lucky, Fantasy PotkanMarvel, Igor od Nergity

Příspěvekod Nergita » 02 říj 2007 10:38

Fuzz gen je recesivní. Pokud se ze spojení fuzz samice a standard samec narodili i fuzz miminka, tak ten samec musí nést fuzz gen. Ten se dokáže táhnout dlouhé generace. Kdyby fuzz gen samec neměl, narodila by se standard mimi s fuzz genem. Je to jako u dumbo variety.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod BinaX » 02 říj 2007 12:51

Takže pokud má samec fuzz gen a kdyl standart samici, tak potomci i když jsou všichni standart mají taky fuzz gen a je možné, že se jim narodí fuzzíci se standart samcem?? Nebo by museli být spářeny se samcem, kterej má taky fuzz gen?
BinaX
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Nergita » 02 říj 2007 13:49

Když je jeden z rodičů s Fg (fuzz gen) a druhý standard bez Fg, tak je část vrhu standard s Fg a část vrhu standard bez Fg (žádný fuzz mimi se nenarodí). Ovšem, který mimi nese Fg se dá zjistit až dalším vhodným křížením.

Pokud jeden z rodičů nemá ani Fg, ani není fuzz, tak se fuzz mimi nenarodí.
Pokud je jeden z rodičů fuzz a druhý standard bez Fg, narodí se jen chlupatá mimi ale všechna nesou Fg.
Pokud se kříží dva jedinci s Fg, fuzz miminka se taky narodí ale jen malá část.
Fuzz gen se může táhnout až 7 generací, takže ho v rodokmenu ani nemusíš najít ale každopádně ho samec musel nést.
Obrázek Obrázek Obrázek
Nergita
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Barvy a variety potkanů