Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Co vám ještě příjde normální?

Vše o barvách a varietách potkanů.

Co vám ještě příjde normální?

Příspěvekod Morrigna » 22 dub 2006 17:28

Různé variety potkanů si sebou nesou do života různě vážné handicapy. Přiznám se, že jsem vždycky měla jen černooké stadardy, ale napište, co vám ještě příjde normální a co už je trápení.
dumbo - o něco hůř slyší
červenoocí - hůř vidí
rex - o něco málo hůř se orientují hmatem
bez srsti - jsou náchylní na rakovinu kůže, musí s chránit před sluníčkem i průvanem
bez ocasu - to už je extrém, zhoršená teermoregulace i rovnováha
Navíc, jsou tu některé barvy a varianty u kterých nemůžeme připouštět dva stejné jedince protože by mláďata zemřela nebo po narození nebyla schopná přežít. To mě příjde takové ... divné.
Přiznám se, že jsem vždycky měla jen černooké stadardy, ale napište, co vám ještě příjde normální a co už je trápení. Osobně nepovažuji třeba dumbíky za nějaké mrzáčky, ale na druhou stranu, z pohledu astmatika s deseti dioptriema si myslím, že je lepší být zdravý. A co vy? Kde je ta hranice?
Pro celý svět jsi jen jedním z mnoha. Pro potkana jsi celý svět.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Helinka » 22 dub 2006 17:43

Ja mam ted dumbinku a nerekla bych ze by nejak hur slysela nebo ze by ju to nejak omezovalo, to si myslim ze je v poradku. Proti cervenookym a rexikum taky nic nemam, ale o manxovi si myslim ze to neni potkan. Proti ocaskum vubec nic nemam, naopak se mi libi a k potkanovi patri, manx mi prijde s odpustenim jako "mrzacek".
Helinka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Phoca » 22 dub 2006 17:50

podle mne jednoznacne manx...ale to je za hranicí...kdybych chtela potkana bez ocasu, koupim si krecka... vzdycky sem se citila divne u mysi a potkysku s cervenyma ocima...nemas tam neco i na velveteeny? ty se mi zdaji "normalni"...dneska sem si prinesla malyho dumbo rexika...je jako ufounek...a zejtra si jdu pro double rexinku...podle mne konci normal za normalnim potkanem...vsechno smeruje postupne k extremu, i kdyz jsou to hezke zviratka, ta krasa nese vzdycky nejakej handicap... :(
Stát, stát, někde na kopci stát
a zapálit ohně, višňový sad
potichu kousám a deru se ven,
ve dne jsou noci a v noci je den

...ve dne jsou VLCI.

Obrázek
Phoca
Moderátor
Moderátor
Potkani: ----------------------------------------
6 BUFEŤÁKOV:
*Sardinka - OdAdush (d, pearl self)
*Čiman - LMG (r, beige irish)
*Otario - Yawner's (d, rus.blue self)
*Eduardo - Niflheim (d, topaz self)
*Ugomon - Sibirskij (burmese self)
*Dr. Emmet Brown - Yawner's (d, beige self)
-----------------------------------------
SPOMÍNAME na:
Myšiho, Axíka, Milkyho, Ájinka, Hasiho, Ufinka, Bertíka, Alfíka, Jogiho, Vinýska, Darwina, Budulínka
------------------------------------------
Chovatelská stanice: Chiquitos de Phoca

Příspěvekod zulu » 22 dub 2006 17:50

máme rexíka, nevěděla jsem že se hůř orientuje hmatem. jak se to pozná? :wink: :)
jinak z mého subjektivního pohledu zavrhuju bezocasé, z potkanů bez srsti jsem trochu na rozpacích, stejně jako z nahatých psů nebo koček. jinak dumboši mi jako až takový extrém nepřijde..
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod zorusik » 22 dub 2006 17:50

no, ja osobne som za vsetky varianty, okrem bezsrstych a bezchvostych....
ci dumbo naozaj horsie pocuje neviem posudit, lebo som ho doma este nemala, ale nemam pocit ze by s tym mali vyrazny problem.... takze :up:
tie cervene oci - vidim na potkanikoch ze horsie vidia, ale nemam pocit, ze by boli nejako vyrazne handicapovani. :up:
na rexikoch som si nevsimla, ze by sa zle orientovali, ale velmi lubim ich srst, takze by som ich nechala :roll: :up:
na potkana bez srsti je zaujimavy pohlad, ale podla mna to uz je velmi neprirodzene, lubim chlpacov a neviem si predstavit mat taketo zvieratko doma... :wink: :blink:
k potkanom bez chvosta sa ani nevyjadrujem, je to hrozne..... :evil: :angry2:
zorusik
zorusik
Malý potkan
Malý potkan

Příspěvekod Tara » 22 dub 2006 17:54

presne.taky mam dumbatko a neprijde mi ze by byl nejaky mrzacek ale potkanek bez ocasu?to neni potkanek...a jestli kvuli tomu ztraci schopnost rovnovahy(ma ji zhorsenou)....tohle je podle me mrzacek a chudak
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod Morrigna » 22 dub 2006 18:26

No tak porůznu, nevzpomínám si odkud. Ale například od http://bebecha.wz.cz/prvni.htm Bebechy je:
double-rex - U méně osrstěných jedinců je nutno dávat zvýšernou pozornost na teplotu a proudění vzduchu.
fuzz - Málo osrstěné samice mohou mít problémy s nedostatkem mléka.
sphynx - Potkani bez srsti, často také bez vousů a řas. (Absence vousů je v u této variety nežádoucí!) Tito potkani jsou díky jejich chybějící srsti velmi citliví na chlad a průvan, pozor se také musí dát na slunce - mohou se spálit, lehce se poraní. U bezsrstých potkanů je běžné, že matky nemají dost mléka k tomu, aby uživily svá mláďata, což vede k úhynu mláďat, případně může matka svá mláďata sežrat. Sphynxové se mezi sebou nesmí křížit, protože jejich potomstvo není životaschopné!
patchwork - U patchwork potkanů se vyskytují stejné problémy jako u Sphynx potkanů, také patchwork potkani se mezi sebou nesmí křížit...
bezocasí manx - Dva manxové se mezi sebou nesmí křížit, protože část potomstva není životaschopná. Některá mláďta mohou odumírat už v těle matky, nebo krátce po narození. Manxové jsou díky absenci ocasu velice citliví na přehřátí a také jejich množení je velice komplikované.
Pokračuje: Některé vzácné variety a druhy zbarvení s sebou nesou nebezpečí, že mláďata budou málo životaschopná, nebo se narodí mrtvá. (Například se mezi sebou nesmí křížit potkani zbarvení pearl, nebo třeba variety sphynx.)
A na konec Bebecha dodává: V mnoha zemích je chov jiných než standardních potkanů zakázán, případně je považován za "nemorální". Na mnoha německých a rakouských stránkách je tento chov označován jako "Qualzuchten", což, volně přeloženo znamená, že daný chov je v podstatě týráním zvířat. Když se nad tím zamyslíme, jde skutečně o chov úmyslně handicapovaných zvířat.
Já osobně v tomto ohledu nejsem tak konzervativní (i když například manx, neboli bezocasí potkani jsou mi také dost "proti srsti"), sama mám doma patchwork a dumbo potkana a žádný výrazný handicap jsem ani u jednoho z nich nezaznamenala. Přesto bych ale byla s rozmnožováním takových zvířat opatrná a i ostatní chovatele bych nabádala k tomu, aby ze svých zvířat nedělali pokusné králíky.
Potud Bebecha.
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Phoebe » 22 dub 2006 20:29

A co Harley a Velvet?

Já moc v oblibě nemám bezsrstý - čistě z mého pohledu a estetického hlediska - a manx je jednoznačně přes.

Jinak si nemyslím, že by třeba dumbíci byli handicapovaní, ale já mám radši standardy a trochu mě štve, že ve skoro všech ChS najdete vrh buď JEN dumbo nebo aspoň částečně, ale jenom standard vrh jsem snad u chovatele ještě neviděla.
Phoebe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: dřívě KriKri, nyní Pan Myšák

Příspěvekod Morrigna » 22 dub 2006 20:55

Že by bylo něco v nepořádku s harley nebo velvet jsem nikdy neslyšela.
S těma dumbíkama s tebou souhlasím, Šedá má dumbo geny a tak se bu du snažit aby případný vrh byl buď napůl nebo čiststandard (je to tak trochu natruc).
Morrigna
VIP
VIP

Příspěvekod Phoebe » 22 dub 2006 21:11

Na toho Harley a Velveta jsem se ptala vyloženě proto, že mě to zajímá, ne proto, že bych si myslela něco špatnýho ;)

Doufám, že na varietě dove není nic závadnýho, protože je pořád ještě uváděna jako něco zvláštního :|
Phoebe
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: dřívě KriKri, nyní Pan Myšák

Příspěvekod Gachna » 23 dub 2006 08:11

Mě přijde normální skorovšechno, když jim něco nechybí... tře potkani bez ocasu, to už mi přijde jako extrém!
Vím, že se nenaučí mluvit, ale čekám, kdy po mě zase hodí ty svoje rozumný oči, dá mi najevo že mě chápe, kousne mě do prstu a srozumí mě s tím, že mě má ráda i když jsem jenom člověk...
Gachna
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Elenloth » 23 dub 2006 10:21

Já považuju za nenormální ty variety,které se mezi sebou nesmí křížit,nebo mají nějaké problémy s odchovem mladých.To už je prostě tak nějak hodně proti přírodě. Jinak dumbo a rex jsou v pohodě.Už i fuzz mi přijde jako trochu extrém.
....:Carpe Diem et Memento Mori:....
Elenloth
Malý potkan
Malý potkan
Potkani: Už bohužel žádný :o(

Příspěvekod Morrigna » 23 dub 2006 11:05

Tak pod to říká Elenloth bych se mohla podepsat - vidím to úplně stejně.
Morrigna
VIP
VIP

Jsem sice milovník fuzzíko ale miluju je prostě všechny!:)

Příspěvekod Zuzanka » 23 dub 2006 11:24

Ahooojky lidičky!

Tak tohle věc názoru, ale manxe už odsuzuji jako trápení. A to že se vyskytují problémy jako časté a opakující se záněty očí( myslím teď sphynxe hlavně) je způsobeno špatným začátkem v chovu sphynxů u nás a hlaavně příbuzenským křížením či křížení potkánků s dědičnými chorobami. Většina sphynxů má malinké neustále tečící očička s opakujícími se záněty a po léčení je to v pořádku ale i tak se to stále vrací.
Mě ale nesmírně potěšil poslední vrh sphynxů u Evy Drimlové. Její sphynxíci byli naprosto úžasní, velký zářivý kukadýlky a zdravotně bez problémů! A tím je vidět, že když by se každý chovatel opravdu zajímal o genetiku a založili by jsme všichni všem potkánkům zdravotní karty, mohlo by se určitě mnohé změnit - tomuhle fakt věřim!! :wink:
Jo a fuzzíky miluju a moje samička problémy s mlékem neměla ani v nejmenším - no je to prostě na jedincích!!! :0))))

Zatim páčko lidišky!!!
CHS Z Modřanského lesa
" Žij a nechej žít"
Zuzanka
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Makushka » 23 dub 2006 20:18

No, na tom manxovi se asi shodneme všichni, že to je e e. :(

Jinak ty zbývající varianty... Na to bych řekla asi tolik, že i spousta lidí špatně vidí a špatně slyší a přesto s tím žijou a těžko by to někdo nazval týráním. Myslím, že takto mírně hendikepovaný potkan žijící u dobrého chovatele nemá nejmenší problém - zvířata se kolikrát nesnázím přizpůsobují lépe, než člověk.
Makushka
Moderátor
Moderátor
Potkani: Klobása, Drobka, Poupa, Brůna

Ve věčné spíži: Meloun a Myškin; Bojík, Hypík a Bačutek; Babočka, Kolda, Bezík a Listík.

Další

Zpět na Barvy a variety potkanů