Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Fotíme s potkanem

Všechno o potkanech co nebudete vědět kam zařadit.

Fotíme s potkanem

Příspěvekod Viktor » 10 dub 2008 20:41

Moc mě potěšily pozitivní hlasy k některým mým fotografiím a řekl jsem si, že se pokusím sepsat několik rad, které by vám pomohly ať už při inspiraci, nebo třeba při vytváření výřezu z fotky.

Fotografie, stejně jako jiné oblasti umění, je činnost velmi subjektivní. Hotová fotka je odrazem toho, co já na obrázku chci vidět, co cítím, když fotku dělám. Snažím se diváka vtáhnout do děje takovým způsobem, aby cítil něco podobného, co jsem cítil já, když jsem fotku vytvářel.

Téměř nic z toho, co tady budu uvádět, není nějaké povinné pravidlo, které by dělalo fotku zajímavou. Je to můj pohled na věc, který může pomoci těm, kdož tápou a nevědí, čeho se chytit. Jinak je pouze na vaší kreativitě, na co se při focení zaměříte a co bude tím pocitem, který budete chtít fotkou předat.

1. Čím fotit?

Obrázek

Většina z vás pravděpodobně k focení použije kompaktní fotoaparát. Je lehký a malý, dobře se s ním pracuje. Výhodou je, že většinu věcí řeší za vás a vy se nad nimi nemušíte zamýšlet. Malý objektiv má nezvykle velkou hloubku ostrosti, tak nezáleží tolik na vzdálenosti, do které zaostříte.

K nevýhodám patří velmi pomalé ostření a nemožnost zaostřit manuálně. Díky tomu, že focení digitálem nic nestojí, je možné nafotit více fotografií s tím, že potom vybereme ty, které vyšly ostré. Neumí použít vyšší citlivost čipu, je tedy nutné vystačit si s bleskem.

Obrázek

Pokud máte k dispozici zrcadlovku, umožňuje vám to více využívat různé hloubky ostrosti a zaměřit se tak jenom na určitou rovinu pohledu. Díky vyšším citlivostem je možné fotit i při menším množství světla, na interiéry to ale ani tak většinou nedostačuje. Ostření probíhá poměrně rychle, což je u pohybujících se potkanů důležité, navíc možnost ručního ostření nám dává možnost vybírat si, co chceme na fotce zdůraznit.

2. Jak potkana k focení přimět?

Obrázek

Nejjednodušší je samozřejmě situace, kdy je potkan moc líný na to, aby ho vůbec napadlo ze záběru utíkat. Pokud se vám podaří otevřít dvířka klece před tím, než potkani vstanou a začnou běhat, máte možnost udělat mnoho zajímavých záběrů, podle toho, kdo na kom leží a která část koho je vidět. U mých kluků to nebývá problém :-)

Obrázek

Vděčné bývají rovněž chvíle, kdy má potkan dost starostí sám se sebou, třeba když se myje, aby nebyl na srazu za nějakou ošklivku.

Obrázek

Nejspolehlivější cesta, jak přimět potkana pózovat na vámi učeném místě, je naservírovat mu tam nějakou mňamku, pokud možno dostatečně velkou na to, aby se mu ji nechtělo tahat někam do skrytého koutku. Potom máte spoustu času, podle velikosti pamlsku, respektive potkaního žaludku.

Obrázek

Já většinou nechám potkany pobíhat všude po kuchyni, mezitím ležím s foťákem na zemi a vybírám si zajímavé momenty, kdy se na mě který potkan podívá, ať už leze po kleci, na stole, nebo se někde schová se žrádlem.

3. Perspektiva

Obrázek

Důvod, proč sem dávám tento obrázek, je, abych poukázat na to, jak důležitá je volba perspektivy. Ano, poznáte, že jsem chtěl vyfotit potkana, ale při pohledu z výšky na nás dělá dojem maličkého zvířete, které někam hned uteče. Není mu pořádně vidět obličej. Fotka nás vůbec nevtáhne do děje, neukáže nám svět, který by seděl právě k tomu potkanovi tam dole.

Teď si zkuste lehnout i s foťákem na zem a zkuste udělat snímek, jak to vidí právě ten potkan. Představte si, že si jako potkan takhle lezete po trávě a najednou vidíte očka nějakého jiného potkana, zpozorníte, zamyslíte se, jestli třeba nebude nebezpečné se k němu přiblížit. Jak by to vypadalo na fotce?

Obrázek

Cítíte ten rozdíl? Změnou perspektivy okamžitě vyjdou najevo jiné vlastnosti potkana. Už to není ta maličkost na velkém prostranství, už to může být najednou predátor, nebezpečné zvíře, koukající na nás z dvaceti centimetrů svýma upřenýma očima.

Obrázek

Změnou perspektivy můžete přímo změnit pocit diváka. Může ho pojmout představa, že je to on, kdo se nachází pár centimetrů od toho obrovského tvora, který ho třeba taky může sežrat.

Byl bych samozřejmě nerad, kdyby jste měli pocit, že některý z námětů, které jsem tady nastínil, jsou nějakým pravidlem, která by se měla dodržovat. Naopak, vše přizpůsobujeme tomu, co chceme vyfotit a jsou situace, kdy by naopak přehnaná perspektiva skryla naši myšlenku.

Obrázek

4. Světlo

Nejlepší světlo na focení je samozřejmě světlo přirozené. Málokdy nastane situace, kdy by bylo možné fotit při přirozeném světla v interiéru, kde ho bývá zoufalý nedostatek.

Pokud máme někdy možnost vzít myšáka ven, máme najednou možnost vidět ho na fotce i v jiném případě, než v čelním světle blesku, které jde vždy směrem od foťáku a eliminuje tak všechny stíny, které obecně zlepšují plasticitu fotky.

Obrázek

Výhoda přirozeného světla je také v tom, že může mít mnoho různých podob. Záleží na tom, jestli svítí slunce, jak je vysoko na obloze, kterým směrem se potkan dívá.

Obrázek

O všechny rozdíly v osvětlení jsme ochuzení při práci s bleskem. Ten osvítí všechny předměty stejně. Naopak si musíme dávat pozor na to, že předměty blíže jsou osvíceny více, než ty vzdálenější.

Obrázek

Pokud budete mít někdy možnost fotit na přirozeném světle, využijde toho, protože takové fotky bývají lidskému oku nejlíbivější, a těch s bleskem stejně budete mít dostatek, protože v místnosti se ani skoro jinak fotit nedá.

5. Prostředí

Obrázek

Nejčastěji asi fotíme potkana přímo v jeho příbytku nebo v jeho nejbližším okolí. Možná nám to tak přijde nejpřirozenější, protože právě v těchto místech potkana nejčastěji vídáme. Dává nám to poměrně velké množství námětů, například potkan při jídle, všemožné spací polohy, čištění srsti nebo potyčky ve smečce.

Obrázek

Pokud myšákovi dovolíme větší výbeh, můžeme si tak přijít na spousty zajímavých fotografií, nikdy dopředu nemůžeme tušit, kam všude vleze.

Obrázek

Nikde podle mě neznikají zajímavější fotografie, než v exteriéru. Pokud se nebojíte vzít potkana ven, nejen že si užijete spoustu srandy, ale potom budete mít ještě problém fotografie probrat, aby jich zůstal rozumný počet.

6. Kompozice a ořez

V případě potkanů budeme mít téměř vždy problém s tím, že bude myšák buď umístěn v nevhodné části snímku, nebo bude příliš malý na to, aby diváka na snímku zaujal.

Ve velkém počtu případů můžeme místo nezajímavé a nevýrazné fotografie udělat fotografii daleko lepší, když se rozmyslíme, co ze snímku vlastně chceme ukázat. Pokusím se vše ilustrovat na následujícím snímku.

Potkan si zalezl za matraci s kusem hroznového vína. Snímek jsem udělal běžným kompaktním fotoaparátem z větší vzdálenosti a s bleskem.
Obrázek

Nicméně fotka nevypadá dobře hned ze tří důvodů:
1. Potkan je na fotce příliš malý, nevyniknou na něm detaily
2. Focený předmět je umístěn uprostřed, což nevypadá esteticky dobře
3. Blesk neosvítil celý záběr, nalevo je vidět stín

Jak tedy ze snímku udělat mnohem zajímavější fotku?
Snímek by měl především zobrazovat to, co jsme vlastně chtěli vyfotit. Co tedy vybrat nějaký líbivý ořez, nejlépe tak, aby nějaká výrazná součást nebyla uprostřed výsledného snímku?
Obrázek

Fotka, která vznikne, už vypadá daleko živěji a zajímavěji:
Obrázek

7. Čeho se vyvarovat?

V tomto úseku bych se rád věnoval chybám, které při výběru fotografií můžeme udělat. Některé z nich jdou odstranit později vhodnou úpravou, na jiné si musíme dávat pozor už při expozici.

a) Špatné umístění předmětu na snímku

Obrázek

Obecně nevypadá dobře, když je přímo uprostřed fotky nějaký výrazný tvar, nebo přímo předmět našeho zájmu.

Řešení: Provést vhodný ořez, zlepšit kompozici při snímání snímku

b) Předmět je příliš malý

Obrázek

Řešení: Provést vhodný ořez

c) rozmazané nebo roztřesené foto vlivem malého množství světla

Obrázek

Řešení: Zvýšit citlivost na foťáku, zapnout další světlo nebo použít blesk. S fotkou se samozřejmě už nic dělat nedá.

d) špatné zaostření

Obrázek

Mohu mít sebelepší kompizici a potkaního modela, ale co je mi to platné, když mám ostrou jenom klec za ním.

Řešení: U automatů zkusit dát do středu zorného pole, namáčknout spoušť na polovinu a potom uhnout foťákem a vytvořit kompizici. Lepší může být trochu oddálit, vyfotit potkana uprostřed a kompozici vhodně vytvořit ořezem. U zrcadlovky je možné využíz manuálního ostření.

e) přeexponování snímku

Obrázek

Toto je poměrně častý problém a občas si ho někdo nevšimne. Některé části snímku jsou tak světlé, že zmizely všechny detaily a máme rovnoměrnou bílou plochu. Problém se často objeví při velmi malé vzdálenosti fotoaparátu od objektu. Tato chyba se bohužel nená nijak zpětně napravit a kvalitní foto se z takového podkladu již nikdy neudělá.

Často se chyba objevuje v kombinaci se špatným zaostřením, když potkan natáhne čumáček k foťáku, má místo něj rozmazaný bílý flek.

Řešení: Zkusit nastavit menší intenzitu blesku nebo poodstoupit dále od objektu.

f) rušivé objekty v popředí

Obrázek

Možná bychom se se snímkem spokojili v případě, že potřebujeme dokumentovat něco výjimečného, co se jiným způsobem zachytit nepodaří. Hezký ale snímek přes klec ani nikdy nebude.

8. Závěrem...

Doufám, že jsem dodal trochu inspirace těm, kdo měli pocit, že lepší snímky už udělat nemohou, a zároveň že jsem neznechutil ty, kteří fotit umí, často i o dost lépe, než já. Pokud budete mít možnost, experimentujte, měňte přostředí, světlo, perspektivu i kompozici a sami tak objevíte mnoho způsobů focení, o kterých jste třeba ani nevěděli.

Ať se vám povede mnoho pěkných a zajímavých snímků :-)

Obrázek

Pokud budu mít dostatek nápadů, pokusím se téma i nadále aktualizovat. Nyní otvírám prostor pro komentáře, nadávky a připomínky :-) :oops: :whistle:
A rat that is a little faster, a little more careful, a little cleaner and a little smarter... is probably a half-wild rat
Viktor
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bývali: Piškot & Burák & Baylee & Garp & Hasky & Hanibal & Cesar & Kawi & Artuš & Kryštof & Barnabáš & Vendelín & Král Šalamoun

Re: Fotíme s potkanem

Příspěvekod Ptáková » 10 dub 2008 20:50

Máš můj velký obdiv - krásně zpracované téma, vysvětlení a báječné fotky!
Ptáková
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: za duhovým mostem u Martiny: Kajka (ruská modrá "Ptáková od Čepic" z CHS Od Čepic Praha, 9.1.2008 - 13.8.2009, Eliza (zverimex husky, září 2007 - 30.10.2009), "Borya of Dominium" Brno - Kiina (standard aguti berkshire 28.7.2009- 27.1.2011), "Eliza Ze svahu" K. Vary - Sára (standard černá solid 19.7.2009 - 6.12.2011), BES "Damballah of Dominium" Dája (Brno, 6.2.2012), dumbošedivka AJLA (D7 Nippyland Brno 3.1.2011), TEREZKA Teryiaki Al Gabal (C-éčko Hayam Praha, 3.11.2011-8.4.2014),Hvězdička (Holubička Od Adush 19.2.2012-17.9.2014 standart beige),WASABI/Slečna Křemílková (17. 1. 2012-20.9.214, standart aguti hooded, Waki Akai Tatsu), Sůva z nudlí Od Adush, ruská modrá 4.8.2014, Valpurža od Adush +12.9.16 Die Ratte Adelaide von Ruegen Od Adush (Adélka, 27.5.2014, stand. beige-24.1.17),

Příspěvekod Cirien Brisse » 10 dub 2008 21:23

*Tleská, dlouho a uctivě s veselým a uznalým úsměvem ve tváři*

Je to naporsto úžasné. Věřím, že toto bude jeden z těch článků, jež se zapíše, ať už jakkoliv do historie fora a to samozřejmě v tom nejlepším světle. Moc se mi to líbí, názorné ukázky, žádné memorování, naopak, vše podané velmi podmanivě a svůdně. Jen tak dál, čím více takových zasvěcení, tím lépe. Opravdu skláním se před tebou... :up:
Netajím se porážkou, jakou ve mně utrpěl Bůh...
Stáváš se navždy zodpovědný za to, cos k sobě připoutal. (Antoine de Saint-Exupéry)
http://www.cirinell.ic.cz/-Stránky ChS CiriNell.
Obrázek
Cirien Brisse
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Za Duhovým mostem dovádějí:Lolísek a Princess.
Chovatelská stanice: CiriNell

Příspěvekod eva.jingle » 10 dub 2008 21:28

Viktore to jsi krásně popsal :up: :puska:
... :oops: už vím že dělám všechny chyby které udělat jdou :roflcry: a určitě ještě něco navíc :roflcry:
eva.jingle
Stylová krysa
Stylová krysa
Potkani: Krteček-černá rexatá myšulka

Za duhovým mostem:
Sněhurka ,Vločenka , Bačík , Jingle , Dumbička - Angela z Black Hole , Holynka , Danae z Angarats , James , Sundance , Fanynka , Světluška , Bahathi z Angarats , tulák Ferda , pan Houstička , Chika Bahja , Márinka , Happy , Amálka , Ágneska , Altaj z Ituri , Edík ,Ouško ,Ronie ,Plašánek
Taji , Červenoočka -Makaronek , Curie , Tlapička a její překvapení : Ribana , Běloušek , Mazlíček a Strakáček , Sera , Mey , Miss Marple z chs Sunny rat , Běluška z Boleslavi , Vdoleček , divočák Ača a Koblížek

Příspěvekod nevi » 10 dub 2008 21:54

Článek je skvělý:) připomněl mně, jak jsem na foru narychlo stahovala fotky pro pár okýnek do prezentace o optických přístrojích (byla to série "Jak zkazit fotku" pro případ, že zbyde čas; myslím že studenti by o tom rádi podiskutovali :) přinejmením učitelé v kabinetě byli nadšení)
A mimochodem jsem taky přesvědčena, že dobrá fotka se dá udělat i s jednoduchým kompaktem. Když máš fotografické oko...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Tara » 11 dub 2008 15:05

teda takhle krásnej návod jsem ještě neviděla..popsal si to moc hezky..a i já to dokázala pochopit :roll: :roflcry:
tleskám..krásný :loveit: :loveit: :loveit:
(jinak uvedené fotky jsou překrásný..hlavně ty venku)
Obrázek
Tara
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Jupiter PotkanMarvel,Dark von chs Proximo,Alfonz(Vanius) PotkanMarvel,ufounek Vincentek,Obelix(Wizard )Rats of Darkness
odešli za Duhový most:-(((:
Flíček starší,Flíček mladší,Rufíček,Marfíček

Příspěvekod Viktor » 12 dub 2008 13:57

Juu, díky všem, jsem moc rád, že se článeček líbí. Pokud mě ještě něco napadne, zkusím případně článek doplnit. :oops: ;)

nevi píše:A mimochodem jsem taky přesvědčena, že dobrá fotka se dá udělat i s jednoduchým kompaktem. Když máš fotografické oko...

Já si myslím totéž. Jak píše jeden pán v knížce o foceni, "Ještě nikdo nevyrobil přístroj, který by si sám vybral zajímavý objekt k focení a vytvořil perfektní kompozici". Všechno, co přístroje nabízejí, jsou technické prostředky, které nám k tomu napomáhají. :smi:

Přiznávám, že lepší foťák může mít lepší vlastnosti, například u měření světla. Chtěl jsem vytvořit příklad přeexponovaného snímku a napočtvrté se to ne a ne podařit. No a s kompaktem se to přepálilo na první pokus :-) ;)

Výběr toho, co a jak vyfotit, zůstává stále na nás - proto jsou ale fotky zajímavé :-)
A rat that is a little faster, a little more careful, a little cleaner and a little smarter... is probably a half-wild rat
Viktor
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Bývali: Piškot & Burák & Baylee & Garp & Hasky & Hanibal & Cesar & Kawi & Artuš & Kryštof & Barnabáš & Vendelín & Král Šalamoun

Příspěvekod zulu » 12 dub 2008 20:36

super článek.. :up: doufám, že bude nějaké pokračování.. třeba jak fotit holky hyperaktivky :D
Obrázek Obrázek
zulu
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Foxie

Příspěvekod Viktor » 12 dub 2008 20:42

zulu píše:... doufám, že bude nějaké pokračování.. třeba jak fotit holky hyperaktivky :D

Jéé, tak s holčičkami žádné zkušenosti nemám... :oops: :oops: To bude chtít nějaký super pamlsek :up:
Viktor
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 17 dub 2008 20:45

Viktore je to úžasné skvělé supr jsem prostě paf - bezvadně vysvětlené podané a popsané, moc chválím a myslím, že úpěch máš zaručen. Těším se na pokračování. :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up:
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Nefertity » 18 dub 2008 17:23

S Vranítkem jsme přemýšleli, zda toto téma nepřešoupnout do Nezařaditelných (vždyť to je k tématu potkan, tudíž to není úplně OT) jako "důležité" téma - zůstávalo by navrchu, protože má podle mě trvalou hodnotu :smi: Tak co ty na to? ;)
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Viktor » 20 dub 2008 16:22

Nefertity píše:S Vranítkem jsme přemýšleli, zda toto téma nepřešoupnout do Nezařaditelných (vždyť to je k tématu potkan, tudíž to není úplně OT) jako "důležité" téma - zůstávalo by navrchu, protože má podle mě trvalou hodnotu :smi: Tak co ty na to? ;)

Jee, to by bylo super :wohow:, já nevěděl, kam to smím dát, tak jsem to dal radši do OT :smi: Ale "důležité" už to asi není :-)

Nef - Přesunuto, jen jsem zapomněla udělat "červí díru" a už to teď neumím.. tak snad si to tu všichni najdou :whistle:
Viktor
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod chesterfield » 20 dub 2008 16:33

DÚLEŽITÉ To ale zrovba je!!! si myslím
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod myjka » 20 dub 2008 16:56

Pri tom preexponovani som sa naucila fotit z dialky na maximalne priblizenie to asi pomaha najviac :) ale obcas sa to neda :/ Mam teraz na par dni doma fotak od braska tak si vyskusam rady ;)
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod Viktor » 20 dub 2008 17:41

myjka píše:Pri tom preexponovani som sa naucila fotit z dialky na maximalne priblizenie to asi pomaha najviac :) ale obcas sa to neda :/

Já vím, s tím je to občas těžké... Asi záleží na tom, jak měří foťák světlo, některým se dá říct, ať udělají obrázek trochu tmavší, přeexponování se někdy zlepší. Ale se starým foťákem jsem měl problém vyfotit černého a bílého potkana vedle sebe - buď byl černý moc černý nebo bílý moc bílý. Takže ono se mi to radí hezky, ale na svých stránkách na titulní stránce mám stejně trochu přeexponovanou fotku :oops: :oops:, prostě jediná, kdy stojí pět potkanů v řadě. Myslel jsem to spíš i tak, že když je z čeho vybírat, můžeme si na to dát pozor a ukázat obrázek se správnými barvami :-)

Můžeš zkusit taky foťáku říct, aby používal slabší blesk, u některých to jde. Pak se dá fotit i zblízka :-)
Viktor
Superpotkan
Superpotkan

Další

Zpět na Nezařaditelné