Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Tehotenstvo

Všechno o potkanech co nebudete vědět kam zařadit.

Tehotenstvo

Příspěvekod Alexandra1994 » 23 úno 2016 10:18

Ahojte , som tu nová a zaregistrovala som sa pretože hľadám odpoveď na jednu otázku . Hľadala som aj na internete ale tam som našla len samé strašenie a negatíva ,tak sa chcem opýtať ľudí ktorí s tým majú skúsenosti . Som v 23 týždni tehotenstva ,takže kritický prvý trimester kedy je miminko najnáchylnejšie mám za sebou. Ale predsa sa chcem opýtať, či predstavuje potkan pre miminko nejaké ohrozenie . Nemám na mysli potkana ktorého máte od malička doma , ale potkana ktorého by som chcela teraz "zachrániť" a na koľko nepoznám zdravotný stav potkaníka chcela by som sa opýtať aj potkan ktorý žil/žije v nie najlepších podmienkach ( nečistená klietka dlhodobo atď atď ) predstavuje nejakú hrozbu , a akú . Či si môžem potkana s kludným svedomím vziať k sebe alebo to mám radšej nechať tak ? a ešte posledná otázka,ak by sa ho predsa len nejako dalo k sebe vziať,aké vyšetrenia by som mu mala dať urobiť? Na internete som sa dočítala že môžu prenášať toxoplazmózu,leptospirózu a listeriózu a chcem sa opýtať čo je na tom pravdy keďže "bežní ľudia" majú ohladne potkanov predsudky takže je mi jasné že mi budú vymenovávať rôzne choroby len aby som sa na to vykašala , preto sa pýtam Vás :) Netušila som kam mám túto tému zaradiť,ak tu už niekde niečo takéto je ,ospravedlňujem sa a kludne otázku vymažem ,ale za každú odpoveď budem vďačná :)
Alexandra1994
Růžovka
Růžovka

Re: Tehotenstvo

Příspěvekod chesterfield » 23 úno 2016 16:29

Ahoj, pokial to je laboratorný potkaník, tak by som ho prezrela hlavně na parazity, svrab poznáš podla chrastiek v kožúšku, a ostatné breberky sa v kožuchu hýbu. Pokial máš miminko, tak by som pre istotu došla k vetovi, ale dla možnosti k nejakému, co rozumie priamo potkanom. Nepredpokladám, že bude priamy styk s miminkom (jak je staré?), takže v podstate by nemal byt žiadny problém. Len škoda, že bude myšiačik sám. ako stary je ten potkan? Keby bol tak do pol roka, stálo by za to uvažovat o kamarátovi. Pokial bol sám a zanedbaný tak može ešte hrozit, že bude agresivny, to si over.
mám: jarní unavu po ní přijde letní letargie, podzimní nostalgie a zimní deprese

Všichni moji mrtví - krouží nade mnou. Ochraňují mne, pomáhají mi. Chtějí abych byla šťastná.
Jak můžu být šťastná když nejsem s nima, ale jenom oni se mnou?
chesterfield
Bááááááásník
Bááááááásník
Potkani: Dámy:
Nelinka, Andromeda
Parta: Smrček, Vočko, Lefík, Romboló
Raubíři: Zipík, Hugo Boss, Rokforek
Mazlík a Uzlík

Za duhovýhový mostem: Chesterfield, Myška, Xantypa,Krteček, Krasotinka, Zanzibára, Smetánek,Medík, Rexik, Standa, Kominíček, Hasso, Pišta, Kofik, James, Havlínka, Popeluška, Jurášek, Princezna Julinka, Špagetka ze Žižkova, Adoptíci: Kápo, Ratík, Remy, Pekelníček Břicháček, Frabbi-Krabbi od NIFL, Kishka Myška od Johanky, Design of Navel,Siegfried von Krčwald, Plašík, Hanibal, Malachit, Zkoumáček, Hopkýsek, Štaflík Kulifuč, Ignác Polníček od Nergity, potomek Břicháčka Leonhard Havel von Chumladlo, Nutella,Ovečka,Hóka Havel von Chumladlo, Despero
Kulíšek Armand al Gabal, Hussein Bolt
Eli Vačice, Klubíčko,Fantom Opery samotář, Havelčata - Pacík, Tortelini,
Belgarat od Womi, Malenka, Francesca, Fujtajblík, Akátek
Horůrky Aslana a Xanetie, Womi, Dizzi Myšutka
Havelče Chvostík, Zeus od Womi, Zoufálek Erion, Balú,
Margin-Gin Havelčata Vřeténko, Kolínko a Ravioli

Příspěvekod Alexandra1994 » 23 úno 2016 17:16

No ono by to nebol taký problém keby je malý už na svete , tak by som proste zamedzila kontakt miminka s potkaníkom a hotovo, ale ja som ešte len v šiestom mesiaci a bojím sa aby sa cezo mňa neprenieslo niečo od potkaníka na miminko.. Potkaník má už cca rok a či je agresívny to naozaj neviem ,to všetko budem musieť pozisťovať , len som chcela vedieť či môže niečo hroziť nenarodenému miminku od potkaníka ktorý veterinára v živote nevidel .. Velmi by som si potkaníka chcela zobrať ale zase na úkor zdravia miminka nechcem riskovať
Alexandra1994
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Haňa » 23 úno 2016 19:13

ahoj, možná to bude trochu od věci, ale první, co mě napadlo, bylo, aby sis dobře rozmyslela ( bez ohledu na možná zdravotní rizika), zda vůbec si máš potkánka brát.....
samozřejmě jsem moc a moc ráda, že by jsi chtěla adoptovat ( je to super!!), protože dobrých duší ochotných vzít si potkánka ze špatných podmínek není nikdy dost....;-)
ale popřemýšlej zodpovědně.... ono se teď zdá, že máš času dost, ale první měsíce s miminkem bývají někdy náročné....
a pak se občas stává, že se lidé mazlíků zbavují :-(
ono narození dítěte ( pokud je to Tvé první) zcela převrátí žebříček hodnot....
A pokud bude potkánek sám ( z důvodu, že nesnese další), bude na Tobě zcela psychicky závislý a těžko ponese, když na něj pak nebudeš mít čas a on bude sám v kleci.
pokud je skupinka zvířat, tam je to jiné, ti se v pohodě zabaví sami :-)

samozřejmě nevylučuji, že potkánka zvládneš i s dítětem ( i takových je plno :-)), ale je to jen k zamyšlení......;-)

a jak píše chesterfield, potkánek může být taky nerudný samotáŕ.....(??)

snad se na mě nebudeš zlobit, že to píšu ;-)
moc přeju, ať to pro vás oba dopadne co nejlépe :-)
Haňa
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 23 úno 2016 23:47

Toxoplazmu chytíte spíš z nemyté mrkve než od potkana. Pokud ale nevíte, v jakých podmínkách žil, můžete ho dostat se zdravotním problémem vyžadujícím dlouhodobou zdravotní péči (záněty, abscesy...). Nebezpečné nemoci těžko někde může chytit, pokud někde venku nezbaštil nakaženou myš nebo tak něco.
Situaci neznám přesně než popisujete, ale asi bych doporučovala vzít si ho domů na dočasku, co nejdříve k odbornému veterináři (patrně dostane preventivní antiparazitika, bude mít nejspíš svrab, který není nakažlivý pro lidi) a hledat mu nový domov. Dostatek času samotnému potkanovi dá těžko i člověk bez dětí (ta moje vyžadovala 4 hodiny denně pozornost, pak se mi povedlo najít jí spolubydlící a měla jsem klid), natož v náročném poporodním období, kdy budete potřebovat hlavně klid na sžívání se v rámci nové rodiny a nebudete mít asi čas ani energii sžívat se ještě s potkaním spolubydlícím...
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod goldie » 29 úno 2016 11:33

To je zajímavý dotaz. Popravdě jsem nikdy nad ničím takovým nepřemýšlela. Moje mamka měla zvířata - veškerá možná včetně divokých, které zachraňovala - i v období těhotenství, i poté co jsem se narodila. V té době nebyla veterinární péče o taková zvířata na takové úrovni jako dnes. Můžu jen konstatovat, že jsme s bratrem se zvířaty vyrůstali od mimin a nezanechalo to na nás žádné stopy. Nyní, kdy čekám prvního potomka, jsem v prvním trimestru a takové obavy mne asi ani ve snu nenapadly :) Myslím si, že tobě ani prckovi nic nehrozí. Pro klid duše s ním zajít na veterinu a nechat zkontrolovat, a samozřejmě dodržovat hygienu - mytí rukou po mazlení se se zvířetem. Jinak si myslím, že zvíře v domácnosti je naopak dětem (pak už narozených) velmi prospěšné. Jak jsem psala, též čekáme, v domácnosti máme potkany, psy teď nově i agamu, o červíka strach nemám :)

Vše ostatní bylo řečeno :) každopádně mohu za sebe i říct to, že zvířata v období těhotenské emocionální nestability, jsou i mně velmi prospěšná (takoví osobní zvířecí terapeuti :D ) Bude prostě záležet co to bude za myšáka a jaké podmínky bude vyžadovat. Přeji mnoho zdaru a správné rozhodování :)
Potkaní slečny Dumbínka, Barbucha, Kiwi a Endynka.
Sbohem a mnoho piškotků za Duhovým mostem Emylko, Lízinko, C#inko, Metinko, Mininko, Eowyn, Liči, Delphi, Papájo, Arwen a Sumínko...
goldie
Superpotkan
Superpotkan

Zpět na Nezařaditelné