Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Karma systém

Sem pište veškeré návrhy, připomínky a nápady.
V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com

Karma systém

Příspěvekod Pilda » 30 zář 2010 12:47

Ahoj,
slyšeli jste někdy o tzv. karma systému? Je to úplně úžasná a hlavně velice užitečná věc. Dovolím si vám sem postnout můj návrh na karma systém co jsem dával na jiném fóru. Snad to pochopíte. Psal jsem to na fórum Help for English (HFE), ale sem by se to hodilo ještě více (ty hodnosti pro "spamery" o ničem opravdu nevypovídají).
Kód: Vybrat vše
Kdysi jsem se o tom zmiňoval už na fóru HFE, ale tak nějak to vyšumělo a mně to stále leží v hlavě. Za tu dobu jsem o tom mnohokrát přemýšlel a vymyslel jak přesně bych si to představoval.

Zprvu bych rád upozornil na to, že ten systém je v praxi opravdu funkční, není zneužitelný a podává dost přesné a užitečné výsledky. Není to nic na způsobu hodnocení článku, kde každý klikne na 5 hvězdiček. V žádném případě se nejedná o žádné hodnocení. Opravdu nehrozí to, čeho se bojí georgia, že by jí pak někdo hodnotil její příspěvky. 1.) Lidé jsou totiž líní psát pokud jim to opravdu nepomohlo. Je to jenom možnost poděkování. Karma může jenom potěšit, nic jiného.

S tímto systémem jsem se setkal na jednom podobném odborném fóru a pár věcí pozměnil, aby to více hodilo pro HFE.

K čemu je karma systém dobrý?
1.) velice motivuje členy pomáhat ostatním a zodpovídat jim jejich dotazy (takový pozitivní karma hunting :).
2.) aktivní, nápomocní uživatelé dostanou hezkou, příjemnou odměnu, poděkování a také po čase u slušný respekt. :)
3.) nemusí pak vznikat děkovné příspěvky, které k přehlednosti moc nepřispějí. Myslím, že nejsem sám, kdo má chuť každou chvíli za něco děkovat, ale nechce se mu tím zbytečně "prasit" fórum/článek.
4.) díky karmě se pozná kdo má jaký skill a jak je kdo nápomocný.

Takto bych si to představoval.
* Každý uživatel by měl tzv. karmu, která by na začátku byla 0.
* Ta karma by měla vlastní ikonku, která by se měnila podle toho jak by byla velká. Ikonka by to nemusela být jedna, ale klidně více. Třeba karma 0 - 99 jedno kolečko, 100 - 199 dvě kolečka, atd. To už je jenom detail. Důležité je, aby to bylo vidět i u jména v příspěvcích.
* Každá karma musí obsahovat komentář. Jako komentář se píší děkovné věty. Díky tomu se mimo jiné dá zamezit zneužití, takže to nepůjde dát jen tak ze srandy, nebo ze slušnosti.
* Komentáře karem se pak člověku generují na speciální stránce. Je tam vždycky jméno člověka co jí dal, odkaz na příspěvek za jaký to bylo a text komentáře. Na tuto stránku by pak měl přístup jenom ten uživatel co jí dostal.
* Karma by se přidávala ikonkou, která by byla u každého příspěvku na fóru (či i u komentářů, ale neni problém to nastavit třeba jenom na help forum a HFPZ). Po kliknutí na ní by vyskočilo malé okno, kam by se napsal ten text.
* Použití karmy by bylo omezené na X karem za den.

Na fóru odkud to znám je to trošku jinak. Je tam i negativní karma (ta se dává třeba za vulgarismy a nevhodné chování) a mají tam i vedlejší hodnotu karmy, která udává, kolik z té karmy bylo uděleno ve specifických, odborných vláknech. Nepočítají se tam do toho třeba topiky pokec, zábava a tak. Další věc co je tam jiná, je super, ale na HFE by se to asi nehodilo je to, že udělená karma má hodnotu podle toho kdo jí uděluje. Když jí udělí někdo kdo jí má nízkou, tak má sílu třeba jenom bod a když nějaký veterán s velkou karmou, tak třeba 5 (protože jeho názor prostě platí :). Také tam není možné udělit jednomu člověku víc než x komentářů za den či x komentářů po sobě.

Co vy na to? Líbí se vám už ta idea? Doufám, že ano, protože je to opravdu skvělá a hlavně funkční věc. Jsem si 100% jistý, že by se to ujalo a mělo to velice dobrý vliv na fórum. Nevím jestli jsem to dostatečně vysvětlil, kdyžtak se ptejte. :)

Dávám sem pro představu i nějaké obrázky toho jak to vypadá jinde.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Krásně to začalo, krásně to skončí, lidi a zvířata budou si rovni.

ObrázekObrázek
Pilda
Růžovka
Růžovka
Potkani: Himalájka - varieta: dumbo; barva srsti: himalayan; znaky: blazed berksire; barva očí: dark ruby

Siamka - varieta: standard; barva srsti: seal poin siamese; znaky: self; barva očí: black

Re: Karma systém

Příspěvekod Nefertity » 01 říj 2010 13:04

Podle mě se tento systém na naše forum nehodí, vzhledem k tomu, že funguje na hodně přátelské úrovni a naprostá většina uživatelů se zná.
Že "hodnosti pro "spamery" o ničem opravdu nevypovídají" je dost možná pravda, ale právě díky tomu, že se známe, každý si utvoří vlastní názor o tom, jestli je někdo "jen spamer".
Toť můj názor :smi:

A zneužitelné to v jisté míře je také - např. dvojice puberťaček, co si navzájem "naklikají" karmu (i když je "omezená na den") ;)
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod dredata_zizalka » 01 říj 2010 16:47

Mě se karma systém vůbec nelíbí.
Třeba na ubuntu foru ho máme, tam to asi k něčemu je... že si udělám obrázek o tom, kolikrát ten člověk pomohl.. na druhou stranu, velmi dlouho jsem nechápala co to znamená, když mi někdo napsal "díky K+" to že mi tam skáče karma jsem přičítala čemukoliv jinému jen ne manuální činnosti... to věc druhá, za tu dobu mi pomohlo dost lidí a já nikomu karmu nedala... Kdybych onehdá nevlezla na karmové forum, nechápala bych karmu do teď :-)

Je pravda, že tady se většina lidí zná osobně a tak by se s tím akorát blblo... umím si představit takový offtopic "sociální příspěvek pro chudé" kde by někdo psal "prosím přispějte svou trochou a dejte mi trochu karmy :roflcry: "
If there is no enemy within the enemy outside can do us no harm.

Obrázek
dredata_zizalka
Superpotkan
Superpotkan

Příspěvekod Sharkie » 01 říj 2010 17:35

jedna otazka bez ohladu na to ci by sa to tu robilo alebo nie: je na to hotovy, funkcny (a hlavne udrziavany!) mod do phpbb pre poslednu verziu funkcny pre prosilver aj subsilver2 styl? spravit sa tu da v podstate cokolvek, ale:

- jednak tu este visia nedorobene veci vdaka tomu, ze sme sa stahovali narychlo a server este nebezi plne jak by mohol
- druhak uz tak mame "vlastne" upravy v kode kvoli tomu, aby tu fungovali veci co potrebujeme (zatial teda minimalne, ale pribudnu vacsie), takze by sa muselo riesit ci sa nieco s niecim nepobije, jak budu prebiehat updaty a podobne.. nehovoriac o tom, ze by sa na to musel vyhradit cas a miesto na testovanie a pravdupovediac, radsej ten cas teraz investujem do veci, ktore su tu surnejsie :smi: kazdopadne sa samozrejme nebranim rozumnym vylepseniam ;)
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Zuza » 01 říj 2010 17:44

Já souhlasím s Nef, více či méně se tu všichni známe a autority tu myslím také uznáváme a jak říká Sharkie, tak v tomhle momentě to není nejdůležitější. Já tady mám například taky člověka, kterého upřímně nemám ráda a nemyslím si, že by bylo nejlepší to dávat najevo karmou, stačí, že toho člověka respektuju- ignoruju- popřípadě někdy vyjedu :lol:
idea pěkná, na našem fóru ale myslím zbytečná :smi:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod nevi » 01 říj 2010 18:25

Podle mě karma rozhodně není nezneužitelná. Stačí aby se zaregistrovalo něčích x přátel a naklikalo mu karmu (o duplicitních účtech nemluvím), podobně jako to chodí u soutěží s anketami...
Navíc už tady máme pozitivní ranky :up:
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod Pilda » 02 říj 2010 01:20

nevi píše:Podle mě karma rozhodně není nezneužitelná. Stačí aby se zaregistrovalo něčích x přátel a naklikalo mu karmu (o duplicitních účtech nemluvím), podobně jako to chodí u soutěží s anketami...
Navíc už tady máme pozitivní ranky :up:

Vzhledem k tomu, že karma od nově registrovaného uživatele, co sám karmu nemá žádnou nemá v podstatě žádný vliv je to zcela nezneužitelný. Představ si, že za každých sto bodů člověku přibude jedna tečka karmy. Pokud by si člověk vytvořil x profilů a dával si s nima karmy, tak 1) každá bude mít sílu jenom jednoho bodu, takže by jich byla potřeba 100 na jednu "blbou" tečku a 2) nelze dát člověku x karem opakovaně. Tzn ke slušný karmě, což by bylo třeba 10 teček by bylo potřeba 1000 kliknout na karmu tomu uživateli co by chtěl mít velkou karmu, minimálně dalším 1000 jiných lidí, aby mu jí nedával opakovaně + klikat takhle každý den po dobu několika měsíců. No nejsme ve filmu... Navíc ten systém znám z fóra kde je zaregistrováno už celkem přes 27000 lidí a k takovému zneužití nedošlo ještě ani jednou. Není tam žádný guru s nabušenou karmou a ti kdo velkou karmu mají, tak proto, že jsou fakt dobří. Ten systém co znám je dovedený k naprosté dokonalosti.

Nefertity píše:Podle mě se tento systém na naše forum nehodí, vzhledem k tomu, že funguje na hodně přátelské úrovni a naprostá většina uživatelů se zná.
Že "hodnosti pro "spamery" o ničem opravdu nevypovídají" je dost možná pravda, ale právě díky tomu, že se známe, každý si utvoří vlastní názor o tom, jestli je někdo "jen spamer".
Toť můj názor :smi:

To je fajn, že se znáte, ale co třeba někdo nový? Komu má věřit, člověku co radí dávat potkanovi čokoládu a má 1500 příspěvků, nebo tomu co mu radí, ať mu to čokoládu radši nedává a má příspěvků jenom 100?
Navíc karma je také hlavně systém poděkování. Nikdo nikoho nenutí podle nich někoho soudit, nebo to používat. A potěší to jak toho co někomu třeba pomohl, tak tomu co si nevěděl rady, protože mohl hezky poděkovat za něčí snahu. Tohle fórum je naopak úplně ideální pro karma systém. Fórum kde by se to nehodilo by bylo nějaké třeba všeobecné, neosobní fórum.
Krásně to začalo, krásně to skončí, lidi a zvířata budou si rovni.

ObrázekObrázek
Pilda
Růžovka
Růžovka
Potkani: Himalájka - varieta: dumbo; barva srsti: himalayan; znaky: blazed berksire; barva očí: dark ruby

Siamka - varieta: standard; barva srsti: seal poin siamese; znaky: self; barva očí: black

Příspěvekod kawi » 02 říj 2010 06:49

pildo, kdyz prijde nekdo novy, tak by si v prvni rade mel přečíst o problému, který má, příslušné vlákno/téma :smi: az kdyz by nic nenasel, tak se zeptat, nebo pripojit svuj dotaz na konec toho tematu :smi: mysluim, ze forum uz bezi takovyhc let, ze si tu kazdy neco najde a hlavne: jer to tu formou diskuze, jsme tu vetsinuo mazlíčkáři, takze piseme sovje zkuseosti a znalosti a ono z diskuze JE poznat, kdo rika blbost a kdo ma nejspis pravdu :smi: tedy alespon pokud jde o veci, ktere jsou neoddiskutovatelne, smaozrejme ze na vyberu klece nebo podestylky se lidi neschodnou nikdy a je potreba to zvyzkouset, tam je jakakoli rada draha :smi:
"Vlastnit potkana znamená, že vaše srdce bude navždy běhat mimo vaše tělo po čtyřech malých nožkách."
kawi
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: se pořád mění, takže přibližně plus mínus 16 kousků
( k říjnu 2015 landebert z mouseville, snowflake a snowball z VFU brno, fjodor michajlovič dostojevskij utahraptor, yaakov von percy, don šmoulič amour de rat, frodo, ferda a břéťa, caine, womiś guttalax, erik a teodor, kaleb z tazmánie :-)
Chovatelská stanice: nchs shareenov :-P

Příspěvekod myjka » 02 říj 2010 07:20

Ja si myslim ze to nie je nic proti nicomu. Paci sa mi to a ak je ako pise sharkie pouzitelna verzia pre forum, skusila by som to.
myjka
černá ofce
černá ofce
Chovatelská stanice: CHS Myjka

Příspěvekod vranitko » 02 říj 2010 09:00

patřím mezi ty, kteří říkají "možná ano, až na to bude čas, až se jednou budou admini kopat nudou do zadku"

Pilda píše:To je fajn, že se znáte, ale co třeba někdo nový? Komu má věřit, člověku co radí dávat potkanovi čokoládu a má 1500 příspěvků, nebo tomu co mu radí, ať mu to čokoládu radši nedává a má příspěvků jenom 100?

ono tady u nás na tohle funguje obvykle jednoduchý systém - neříkám, že se mi úplně líbí a že ho schvaluji ale funguje. Obvykle totiž když tu někdo napíše totální blbost, tak se na něj sesype půlka uživatelů fóra jako rozdrážděné vosy a tým fóra pak má vždy co dělat situaci vůbec uklidnit :roll: :roflcry:
vranitko
Moderátor
Moderátor
Potkani: Asik of Ituri;
Chippoke von Akaitatsu;
Byte of Ituri;
Cinyk z Nyppilandu

Příspěvekod Sharkie » 02 říj 2010 09:05

vranitko píše:až se jednou budou admini kopat nudou do zadku"

:roflcry: :roflcry: :roflcry: :roflcry: :roflcry:

ale abych pridala aj nieco k veci: este dotaz... az je k tomu ten mod - su k tomu aj preklady? cesky, slovensky? ono pridat nejaku vec na funkcne forum neni len tak (zase jak tu mame kopu farebnych stylov, tak by bolo treba farebne upravit aj pripadne ikonky k tomu, co napr. loga stale este nie su :oops: )
Obrázek
Žralok, který štěká, nekouše. Obrázek

A day without chocolate is like day without sun.
Sharkie
Adminka
Adminka
Potkani: žraloci: Patch, Bugfix, Wifi, Webrat, Capybara, Koala, Bunny

Příspěvekod Nefertity » 02 říj 2010 10:10

Mně prostě přijde, že to není špatný nápad v případě, že funguje od založení fora.. Na začátku je potřeba "naspamit" spoustu příspěvků a tohle může být motivace a odlišení blbostí.
Ale jak si představujete, že to bude fungovat na zajetém foru, které má navíc omezené pole témat? Vždyť už skoro vše bylo řečeno.. "Staří, zkušení" potkanáří už do témat své zkušenosti napsali, těžko budou psát znova (samozřejmě mimo případ, že se jejich zkušenosti změní).
Takže kdo by vlastně dostával karmu:
- nováčci, kteří napíší vlastní nové užitečné zkušenosti
- starší uživatelé v malém měřítku v případě, že odpoví na dotaz - obvykle půjde o nové téma, duplicitní jako obvykle..
- puberťačky, které si budou dávat karmu za to, že ta druhá pochválila kožíšek jejího potkana..

Navíc argumentace o nových uživatelích, co si navzájem z účtů naklikají "zanedbatelnou" karmu je divná, protože ze začátku přece všichni budeme mít nulu.. Nebo bys snad chtěl pro začátek dát "už dříve užitečným" uživatelům nějakou karmu "do vínku"? To by zase nebylo spravedlivý.

Mně se to prostě nelíbí, na naše zajeté forum se nehodí a maximálně vyvolá vlnu spamení.. Forum funguje x let, jak už tu někdo taky zmínil a funguje dobře. Skoro bych ti Pildo doporučila, abys tu s námi zkusil pobýt o chvíli dýl než ty čtyři dni, co jsi tu registrován, a když ti to i po několik měsících bude připadatdobrý nápad, tak to zkusit znovu navrhnout.. Kolik jsi toho tady už vůbec stačil přečíst?
Váš potkan právě spí? Zkuste žonglování.
Nefertity
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Nikdy nezapomeneme:
Karbanátek 22.10.2010 - 15.1.2013
Dalamánek (Chrusty) 20.11.2010-25.11.2012
Hope 9.5.2008-14.10.2010
Cesmínka (Holly) 9.5.2008-17.6.2010
Ouzinka 17.10.2006-13.12.2008
Ofinka (Ophidie) 17.10.2006-27.3.2009

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 02 říj 2010 14:39

Karma by byla dobrá například u Potkaní aukce. :up:

Nicméně u celého fóra se mi to taky nelíbí. Tohle je diskuzní fórum, kde se problémy prodiskutují a člověk se může poradit s dalšími chovateli, tohle není nějaká poradna, kam napíšu dotaz a dostane se mi odpovědi, za kterou pak dám pozitivní karmu nebo negativní karmu podle toho, jak mi dotyčný poradil...a nebo třeba jak se mi líbí jeho styl psaní, pač pozitivní a negativní karma je zneužitelná, ať mi někdo netvrdí, že ne. Se pak bude kdokoli bát něco napsat, aby náhodou nedostal negativní karmu. Mě se líbí jak tohle fórum funguje a neměnila bych. :smi: Nepotřebuju nějakou pozitivní karmu, abych se cítila dobře, že jsem někomu poradila. A jak píšeš "Nikdo nikoho nenutí podle nich někoho soudit", si piš, že podle toho budou lidi soudit a nejen o tom jestli je dobrý chovatel. Ať si každej udělá obrázek sám.

A když přijde někdo nový? Musí se holt přizpůsobit. Na každém fóru to funguje jinak.

Jinak teda plně souhlasím s Nef.
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod jani » 14 říj 2010 13:50

Taktéž souhlasím s Nef. K našemu fóru to vůbec nesedí :smi: Jsou tu lidi, kteří o potkanech vědí mnoho, ale třeba sem nemají čas chodit, zatímco někdo kdo má celý den čas odpovídat, bude mít karmu větší ikdyž má třeba méně nebo stejně zkušeností.

Pildo, nezlob se na mě, ale sotva se sem zaregistruješ, chceš tady hned něco měnit, a to dost výrazně. Stejně tak jak ve svém tématu kritizuješ že je vše zaspameno, atd. Přišlo by mi slušnější se nejdřív pořádně rozkoukat a pochopit jak to tu chodí a pak teprve navrhovat změny.
.jsem sám
jak tetřívek
.teď s lunou se obejmu
jen co se opiju.
jani
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Psi: Šiva a Goro
Kočky : Kitler a Mňausollini

za Duhovým mostem čeká: Piškotka, Plívuška s Mimískem, Haskynka s Liškou, Adamka, Sára, Prašivka, Pohroma, Pampi, Burbeska, Bezinka, Borůvka a Justýna, Lízátko, Zuzanka, Algebra a Analýza :-* Pískáčci : Pišta, Fišta a Brychta

Zpět na Diskuze okolo fóra