Oznámení

V případě problémů s přihlášením pište na mail potkani.forum@gmail.com
Adresa NENÍ určená pro dotazy ohledně potkanů.

Hello from Fuzzbutt

Odkazy na zajímavé zahraniční stránky.

Hello from Fuzzbutt

Příspěvekod Flump » 30 bře 2010 20:22

Hello all

Just popped along because my webstats were showing this forum as a source of traffic to my website. But I've searched around and can't find any mention of it anywhere!

Anyways, I run www.fuzzbutt.co.uk - maker of fab funky squishy cage furniture:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

I have a wide range of products, some are multiway so you can hang differently every time. My customer feedback speaks for itself - http://fuzzbutt.co.uk/feedback.php and http://fuzzbutt.co.uk/reviews.php, my products withstand many hot washes and much abuse from ratties!

I also stock SAVIC Sputniks, Coccoons etc etc. I ship worldwide so if the forum wanted to group together and do a bulk order, I'm sure I could sort out a good shipping cost ;)

I'm viewing this site via Google Translate which is difficult as it keeps asking me to re-login all the time! Will pop in now and again for a read, but I spend so much time sewing my products that it's hard to keep up the chat on rattie forums now. :(

Thank you for listening!

Rache
Jsem angličtině a používat Google Translate - sorry!
www.fuzzbutt.co.uk - Fab Furniture for your Fuzzies!
Flump
Růžovka
Růžovka

Re: Hello from Fuzzbutt

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 30 bře 2010 20:48

Hi!
I'm going to the UK, so we are looking for an e-shop, where we can order some rat stuff. :-)
I love your hammocks and cubes, it's so original and lovely. :loveit: And the plush rats aaaaaaw. :loveit:
Potkani jsou má zenová zahrada.
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Obrázek Za nahotu se nestydíme! Obrázek
Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Flump » 30 bře 2010 20:55

You mean you're coming over to visit? Then you can collect while in the UK and take home with you? Good idea ;) I will have a VERY snuggly new product line coming out within the next two weeks so get ready. Beautiful snuggly fleece fabric!
Flump
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 30 bře 2010 21:12

Exactly. :)
We want pink sputniks and some other houses, because in Czech, are only green-yellow spuntiks. :roll:
Za Duhovým mostem čeká Borůvka , Edoušek , Normíček , Kuřátko , Gaťkoušek , Spoček , Snuffík , Gizmíček , Gustíček , Roníček, Bubáček , Ylbínek, Ingrýšek , Dibi , Šibi , Bibi , Bubla, Aldík, Minnie, Černoprdelnice , Madlenka , Olinka .

Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa
Potkani: Za Duhovým mostem čeká Borůvka, Edoušek, Normíček, Kuřátko, Gaťkoušek, Spoček, Ňaffinka, Gizmíček, Gustíček, Roníček, Bubáček, Ylbínek, Ingrýšek, Dibi, Šibi, Bibi, Alda, Bubla, Minnie, Černoprdelnice, Madlenka a Olinka.

Příspěvekod Zuza » 30 bře 2010 21:20

Pro tuponě jako jsem já, což takhle překlad? :whistle: :lol:

transation by nevi: for dulls like me, what about the translation?:)
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Flump » 30 bře 2010 22:31

http://translate.google.com/#auto|en|

;)

I have the pink Sputniks and Cocoons :up:
Flump
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Zuza » 30 bře 2010 22:34

Flump píše:http://translate.google.com/#auto|en|

;)

I have the pink Sputniks and Cocoons :up:

:lol: THX!!! :lol:
Obrázek
Zuza
Superpotkan
Superpotkan
Potkani: Toník, Loki, Loco, Inža a Dáreček Pan Myšák Bunky of Ratwood de la Womi :)

Příspěvekod Flump » 31 bře 2010 17:53

I am trying to read these pages through Google Translate, but every time it does not let me log in to write anything. I can login if I do not use Google, but then I cannot read or understand anything! So posting here will be a nightmare. :(

Snažím se číst tyto stránky, pomocí Google Translate, ale pokaždé to není dovolte mi, abych se přihlásit k napsat cokoliv. I můžete přihlásit, pokud nemám použít Google, ale pak jsem nemůže číst nebo rozumět cokoli! Takže vysílání zde bude noční můra.

translation by nevi: Snažím se přečíst tyto stránky skrz Google Překladač, ale nemůžu se přihlásit a cokoliv napsat. Můžu se přihlásit, když nepoužíji Google, ale pak nic nepřečtu ani nerozumím! Takže psát sem bude noční můra :( - so, this is the right translation, the Google Translator sometimes changes the meaning - nevi
Flump
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod Krysa Vasilisa » 31 bře 2010 18:36

You can use this translate: http://www.prekladac.org/sk/ (anglicky - english, česky - czech) Put text to translate. You don't have to log through google. I use it when I write at Fancy rats. :oops: :lol:

Krysa Vasilisa
Aukční krysa
Aukční krysa

Příspěvekod Kimik » 31 bře 2010 18:38

Pomóc, Google překladač :) To se snad radši naučím anglicky :roflcry:

translation by nevi: OMG Google translator :-) I'd rather learn English :roflcry: - nevi
Kimik
Moderátor
Moderátor
Potkani: Valentýn of Navel, Divočáci Aragorn a Pixel, Jannis van Grave, Falco, Albínci Sněhulák a Andílek, Aaron Al Gabal, Ulli Ulihrach, LMG Cédric, LMG Tim, Filip, Benjamin, Pacík, Fabián, LMG Simon, Adam, Oliver

Příspěvekod nevi » 01 dub 2010 08:55

Já to tady přeložím, i pro FLumpa:) mám přístup do editace všech příspěvků :up:

I am going to translate all posts EN-CZ or CZ-EN :)
nevi
Moderátor
Moderátor
Potkani: Gigi & Strakatice & Béďa & Míša & Lauri & Veli & Fridtjof

Příspěvekod nevi » 01 dub 2010 09:27

And, in Czech Republic the Rody Iglos are sold out and unobtainable for more than a year, and the had been only in blue (greeen I love greeeen:-) ). In fact even Sputnics have to be ordered from abroad a year ago, before e-shops started to offer them
Plus, I really like the Circus houses, which have never been sold in CZ :)

V ČR jsou navíc Rody Iglo vyprodané a nesehnatelné už více než rok, a předtím byly jen v modré barvě (a já chci zelenooou!). Vlasntě i Sputniky ještě před rokem byly jen na objednávku ze zahraničí.
A taky se mně líbí Circus House, které se u nás neprodávají:)
nevi
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod womi » 01 dub 2010 09:34

Hi :-) I love so much pink sputnik. I love everything in pink, i think, that my rats (they are boys) love that too :roflcry: :roflcry: :roflcry: And your cubes are lovely :love: :love:
( I hope thats my english is OK :oops: )
život není o počtu nadechnutí, ale o situacích, které dech berou

Šiju pelíšky na přání :-)
Obrázek
Obrázek
womi
Moderátor
Moderátor
Potkani: kluci <:3---- Sultán Sulejman Chán, Heimdall, Steve Rogers, Anthony Stark, Rüstem, Bruce Banner, Wade Wilson, Evan McGregor, Percival
holky <:3---- Celia, Fampyra, Filoména, Ayşe Hümâşah, Tülay, Mihrimah, Aygül, Ösgür Olivia, Urd Sigrún, Storm, Levodopa, Rogue, Natasha Romanoff, Čokoláda, Barbra Streissand, Katya
Chovatelská stanice: Womi's Rats

Příspěvekod Flump » 01 dub 2010 17:58

Vaše angličtina je v pohodě, to je moje české, že je špatné: o) Mám Rody domy a Pink Sputnik a kokony, ale moje čísla jsou nízké a tak bych potřeboval, aby víc!

Hahah translator websites are funny to use! :D :D :D
Flump
Růžovka
Růžovka

Příspěvekod nevi » 03 dub 2010 14:39

čísla = numbers - you mean you need to sell more? :)
nevi
Moderátor
Moderátor

Další

Zpět na Odkazy na zahraniční stránky